Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakušan: Školy jsou připraveny přijmout děti z Ukrajiny bez omezení českých žáků

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí z Ukrajiny, a to bez omezení pro české žáky. Po jednání vlády to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Počet hlásících se Ukrajinců neuvedl. Doplnil, že práci v ČR si dosud našlo 105.000 utečenců, běženci před válkou na Ukrajině podle něj nezatěžují zdravotní systém.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Od počátku invaze jich podle ministerstva vnitra získalo víza 412.959. Přesný počet utečenců před válkou, kteří pobývají v České republice, není znám. Část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Děti a mládež ve věku do 18 let tvořily podle ministerstva vnitra k 22. červnu asi třetinu.

Podle údajů ministerstva školství ke konci června přišlo do škol v Česku od začátku ruské invaze zhruba 39.000 dětí z Ukrajiny. Počty Ukrajinců zapsaných do škol pro příští školní rok bude úřad znát přesněji v druhé polovině srpna.

Témata:  školství uprchlíci Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 20:14

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy