"My rozhodně nenecháme nikoho na ulici. Zvládli jsme během šesti týdnů ubytovat 300.000 lidí. Z těch 300.000 lidí je pouhých 900 v ubytování nějakého humanitárního typu," uvedl Rakušan.

Se zahájením letní turistické sezony ale skončí některé smlouvy na ubytování v penzionech či hotelích. Podle Rakušana ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí nyní připravují veřejně dostupný registr kapacit pro ubytování uprchlíků. "My samozřejmě aktivujeme veškeré další ubytovací kapacity, které jsou v majetku státu," řekl ministr vnitra.

Možností, že by stát zvýšil příspěvky pro provozovatele hotelů či penzionů, aby se uprchlíci nemuseli stěhovat, se podle něj vláda zatím nezabývala. "My se skutečně primárně budeme zabývat a vyhodnocovat, jak se nám daří ubytovávat lidi v ubytování soukromého typu, ubytování rodinného typu, protože si myslíme, že toto je nejlepší cesta k nějakému samostatnému životu tady, k adaptaci na život v České republice," dodal Rakušan.

Podle dat, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena dočasná ochrana 304 tisícům lidí. Ve čtvrtek jich přibylo 2150, o den dříve 2824. Cizinecké policii se přihlásilo 188 672 osob.