reklama

"Při mezinárodní přepravě zdravotních pomůcek nelze v současnosti garantovat prakticky vůbec nic, situace se neustále mění. Nejprve jsme o tom informovali ministerstvo zdravotnictví. Měli jsme i objednávky od koncových uživatelů a mysleli jsme si, že máme dostatečnou časovou rezervu, ale dnes jsme museli zájemce informovat, že objednávky rušíme a vracíme peníze. Až budeme mít výrobky v Česku, budeme je informovat," uvedla Zimová.

Ministerstvo zadalo objednávku 27. března, zrušena byla 1. dubna. "Udělali jsme to víceméně po oboustranné dohodě. Penále za každý den prodlení by bylo vysoké," doplnila Zimová.

Podle ministerstva firma nedodala také část podkladové dokumentace. Podle Zimové to souvisí s komplikovanou cestou testovacích vzorků nového respirátoru Virus killer do Česka. "Nyní už jsou vzorky v Česku a zahájíme certifikaci u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, tak notifikaci od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, tedy vše potřebné pro uvedení výrobků na trh. Pro všechny ostatní produkty vše potřebné máme," uvedla Zimová. Dodala, že firma má výsledky dalších testů, podle kterých je účinnost nanovlákenné membrány na záchyt virů 99,9 procenta, stejně tak prezentuje testy na účinnost vrstvy oxidu mědi.

V minulých dnech web Hlídací pes zpochybnil pravost certifikátů Respilonu. "V této souvislosti jsme podali tři trestní oznámení. Je to lež," řekla Zimová ČTK. Respilon kontroluje i Česká obchodní inspekce, a to na základě vnějšího podnětu. Víc ČOI případ nekomentovala.

Rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek nedávno firmu na twitteru označil jako šmejdy. Jak sdělil ČTK, vadilo mu, že se společnost zaštiťuje tím, že laboratoř VUT výrobek Respilonu testovala a schválila do užití, což podle něj není pravda. Společnost se podle něj snaží budovat důvěru zákazníků na falešných informacích.

Firma nyní uvádí, že VUT v roce 2014 testovalo výrobek ReSpimask na těsnost. "Je to výrobek, který stále prodáváme, ač tehdy se firma mého manžela jmenovala jinak," uvedla Zimová. Se Štěpánkem se chce sejít a věc si vyjasnit. Rektor je k tomu ochoten, jak ale řekl, schůzka pro něj není prioritou v době, kdy řeší opětovný nástup studentů končících ročníků do školy po zavření škol kvůli koronaviru.

S problémy se výrobce začal potýkat od vypuknutí epidemie nemoci covid-19 v Číně. Od té doby tamější partner vyrábí pro zákazníky z Asie či pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Firma se nemůže dostat ani ke svým hotovým výrobkům. Proto začala vyrábět v Turecku, doprava odtamtud je ale podle Zimové také problematická. Pronajala si proto výrobní prostory v Brně, kde chce spustit výrobu 100.000 respirátorů a ústenek denně. Výrobní linku má ale objednanou v Číně a připouští, že dodávka se patrně nestihne tak, aby se začalo vyrábět podle původní plánů v polovině května.

reklama