Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Restaurace vyzvou vládu, aby platila společnosti Michelin za zařazení do průvodce

Restaurace, ilustrační foto
Restaurace, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Některé restaurace v Česku se angažují v iniciativě, která sbírá podpisy pod otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu z ODS a celou vládu. Ten vyzývá stát, aby zaplatil společnosti Michelin poplatek za zařazení do prestižního gastronomického průvodce.

Podporu této akce vyjádřily špičky českého gastrobyznysu, včetně Zdeňka Pohlreicha, Jana Punčocháře a Jana Knedly, uvedl oborový online magazín VisitChef.

Firma Michelin požaduje od České republiky deset milionů korun za tříleté zahrnutí do svého prestižního průvodce. Tuto informaci oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v březnu tohoto roku, které je odpovědné za rozhodování o uvolnění finančních prostředků.

Autoři dopisu žádají premiéra a další členy vlády, aby se obrátili na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše z Pirátů s apelací, aby tento poplatek buď stát uhradil nebo umožnil jeho uhrazení Českou centrálou cestovního ruchu.

Podle autorů dopisu zařazení České republiky do průvodce Michelin podporuje gastroturismus, slouží jako marketingová podpora země po celém světě a má potenciál přilákat turisty do různých regionů.

"Jsme ekonomicky i gastronomicky vyspělá země, a tak by se na nás mělo i nahlížet," řekl agzínu Jan Knedla, šéfkuchař restaurace Papilio. Podle magazínu situaci nechal takto daleko zajít ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš, protože všechny náležité dokumenty leží už týdny právě na jeho ministerském stole.

"Vůbec nerozumím tomu, proč takovou věc vůbec má řešit úřad ministra, a proč kolem michelinského průvodce musí vznikat tolik aktivit, proč to muselo zajít takto daleko," míní známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. "Celá tato záležitost je bez diskuze. Nesouhlasím s těmi, co říkají, že by byl Michelin Guide v Česku k ničemu. Lidé by si měli uvědomit, že gastronomie je plnohodnotný obor, který vznikl a stojí na soukromých penězích. Snad jsme tu za těch třicet let udělali dost na to, aby stát skrze gastro podpořil celou ekonomiku," dodal.

Témata:  restaurace ocenění Michelin

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy