Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Restrikce mohou být ještě tvrdší, varuje Prymula. Do hotelů lze přemístit 800 pacientů

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Pokud bude počet infikovaných růst další týden, vláda opět zostří opatření přijatá proti šíření koronaviru. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). V případě lockdownu, tedy úplného uzavření života země, se podle něho počítá s omezením vycházení z domu mimo pracovní povinnosti.

Prymula uvedl, že ani plány pro černý scénář nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov. Bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by mohli chodit nejvýš ve dvou, uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci, na které vystoupil s Prymulou, nevyloučil, že k lockdownu, který v zemi panoval při první vlně epidemii na jaře, dojde. Vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně žádal, aby opatření dodržovali. "Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku," prohlásil. Lidi vyzval, aby o víkendu byli doma a příští týden pokud možno pracovali z domova.

Pacientů s jinými chorobami než covid, kteří zůstávají hospitalizováni ze sociálních důvodů a jejichž přemístění do hotelového ubytování by nemocnicím ulehčilo v době epidemie koronaviru, je podle ministra Prymuly (za ANO) zhruba 800. 

"Pacientů na sociálních hospitalizacích je poměrně málo ve velkých nemocnicích. Je jich více v nemocnicích menších, zhruba to vychází asi deset na okres," řekl Prymula. Nabídka hotelů podle něj vysoce převyšuje potřeby zdravotnictví.

V hotelech by podle ministra mohli být ubytováváni dobrovolně také nemocní s lehčím průběhem covidu z domácností, kteří nechtějí nakazit svou rodinu. Mohli by v nich bydlet i medici, kteří budou se zvládáním epidemie pomáhat.

Už ve čtvrtek ministr uvedl, že kabinet jedná s hoteliéry o platbách za ubytování nakažených, konkrétní výši platby nepřiblížil. Podle něj je tato možnost užitečná pro stát i pro provozovatele hotelových zařízení, kteří se kvůli propadu poptávky způsobenému pandemií potýkají s propadem tržeb.

Podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům by možnost nabídnou své kapacity mohla být pozitivní zejména pro zařízení, která bojují o přežití a jsou už od března uzavřena, uvedla ve čtvrtek. Vláda už na jaře jednala o tom, že hotely, které musely mít zavřeno, dostanou kompenzaci na každou neobsazenou postel.

Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda podle opatření vyhlášených ve čtvrtek omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až 15 procent.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví hotely

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy