Během uvedené doby DPI si musí postižený zákazník najít nového dodavatele a uzavřít s ním smlouvu. Po uplynutí půlroční lhůty se zákazník dostává do neoprávněného odběru a hrozí mu odpojení od energií.

Pro novelu hlasovali poslanci ze všech sněmovních klubů. Změnu zákona musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Zkrácení doby DPI je součástí širší změny energetického zákona, kterou dnes Sněmovna schválila a která má pomoci posílit energetickou bezpečnost Česka.

Novela přichází s tím, že pokud zákazník, který skončil v DPI, nově během tří měsíců nezmění dodavatele a bude za dodávku elektřiny a plynu v režimu DPI řádně platit, nebude muset o nic žádat a stane se standardním zákazníkem dodavatele poslední instance. "Podmínkou je, že řádně platí," zdůraznil před poslanci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dodavatel o tom zákazníka informuje prostřednictvím dopisu zaslaného na adresu zákazníka. Povinnost dodávat plyn nebo elektřinu nejdéle šest měsíců domácnostem zůstane dodavatelům poslední instance v nových odběrných místech, kam ještě nebyly energie dodávány.

Povinnosti dodavatele poslední instance se nově rozšiřují tak, že dopadnou i na takovou distribuční firmu, která má ve své distribuční soustavně připojeno víc než 90.000 odběrných míst. Bude-li víc takových firem, stane se dodavatelem ten, který má odběrných míst nejvíc.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

V režimu DPI skončilo loni v polovině října na 900.000 bývalých klientů skupiny Bohemia Energy. Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu už zhruba dvacítka dodavatelů. Institut DPI byl podle důvodové zprávy materiálu v tomto rozsahu použit poprvé. Podle Stanjury získal v důsledku tohoto vývoje zkušenost s režimem DPI asi milion domácností. Poznamenal, že nikdo z nich nezůstal bez proudu či plynu.