reklama

Zohlednit by se to podle Prokopa mělo i při posuzování současné situace na Karvinsku, řekl dnes na semináři ve Sněmovně. Jeho výzkumná organizace PAQ Research sleduje 2500 respondentů pravidelně od poloviny března.

Mimo jiné se zajímá také o to, jakým aktivitám se lidé věnují nebo s kolika lidmi se v uplynulém týdnu potkali. "Před krizí se lidé v průměru za týden delší dobu stýkali s 19 lidmi za týden. Poslední dva týdny v červnu s kontakty vrátily na předkrizovou dobu," uvedl. V době epidemie sociologové zaznamenali pokles o zhruba čtyři až šest lidí týdně, zhruba polovina lidí se ale omezila jen na svou rodinu a domácnost. V posledních dvou týdnech se lidé vrátili podle průzkumu k 18 kontaktům. "Až teď přichází maximální riziko, že se mohou lokální ohniska šířit mezi velké množství lidí, protože je více interakcí," dodal. Nákaza tak podle něj může putovat i mezi regiony.

Na takové případy v pondělí upozornilo na tiskové konferenci i ministerstvo zdravotnictví. Například firma pořádala večírek pro zaměstnance s účastí zhruba 50 lidí, přijeli z celé země. Nakazili se tam lidé z několika krajů.

Prokop připomněl, že německý okres Gütersloh, kde se na jatkách nakazilo přes 1500 zaměstnanců, byl v karanténě, zatímco Karvinsko s nakaženými převážně v dolech OKD uzavřeno nebylo. Od začátku epidemie v březnu tam bylo nakažených 1528 lidí.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale krajská hygienická stanice v Moravskoslezském kraji čte data o vývoji epidemie správně. "Chtěl bych poděkovat, že čtou data tak, jak mají. A nedochází k uzavírání věcí a omezování lidských svobod," řekl Dušek. Podle něj je situace specifická tím, že většina nakažených nemá žádné příznaky nebo stůňou velmi mírně. Počty hospitalizací kvůli covidu-19 v regionu jsou minimální.

reklama