reklama

"Mohu potvrdit, že na páteční řádnou schůzi zařadíme i ratifikaci přistoupení Švédska a Finska do NATO," napsala předsedkyně Sněmovny. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu. Senát dal za Česko souhlas k ratifikaci přístupu v první polovině srpna. Samotnou ratifikaci představuje podpis prezidenta.

Aby se obě severské země staly členy NATO, musí přístupové dokumenty schválit všech 30 aliančních států. Turecko si vymínilo pro ratifikaci splnění svých požadavků spojených s kurdskými členy skupin, které Ankara označuje za teroristické.

O snížení úhrad státu do zdravotnictví za jeho pojištěnce se očekává delší debata. Už předchozí schvalování předlohy provázely mnohahodinové obstrukce ANO a SPD, jejichž představitelé se podobně jako Zeman obávají možného snížení kvality a dostupnosti péče. Předseda SPD Tomio Okamura avizoval, že poslanci hnutí se budou snažit zabránit přijetí předlohy "ze všech sil" a jsou připraveni i na noční jednání. Dlouhé jednání pléna předpokládá také předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová.