Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko bude pořád představovat hrozbu. Nespokojí se jen s částí Ukrajiny, řekl Pavel

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle prezidenta Petra Pavla bude Rusko nadále představovat hrozbu a nelze očekávat, že se uspokojí pouze s částí Ukrajiny. Ve svém rozhovoru pro rakouský list Die Presse zdůraznil, že Evropa vstupuje do delšího období konfrontace s Ruskem, avšak tato konfrontace nemusí nutně mít vojenský charakter.

Pavel upozornil, že Rusko jasně vyjadřuje své ambice obnovit imperiální moc Sovětského svazu a rozšířit svou sféru vlivu. Podle něj by tato hrozba měla být brána vážně. Zároveň varoval, že Rusko se již v mnoha evropských zemích projevilo jako ničivá síla, šířící propagandu a dezinformace.

Prezident zdůraznil, že když se Rusko chová konstruktivně, měla by Evropa jednat obdobně. Avšak pokud Rusko jedná v rozporu s evropskými zájmy, musí být odporučeno. Pavel tvrdí, že konfrontace s Ruskem se stane nedílnou součástí evropského života, a pokud budeme selhávat, může to ohrozit naše hodnoty a životní styl.

Pavel dále věří, že Rusko nepřistupuje na spolupráci s Evropou a usiluje o pozici supervelmoci, která si klade za cíl diktovat pravidla. Podpora Ukrajiny je podle něj zároveň podporou vlastní bezpečnosti. Závěrem zdůraznil, že mírové soužití s Ruskem nelze dosáhnout za předpokladu, že bychom přijali ruské cíle.

Prezident věří, že existuje šance, že Rusko pochopí, že není schopné dosáhnout vojenských úspěchů na Ukrajině, což by mohlo vést k diplomatickým jednáním. Zároveň se domnívá, že návrat Ukrajiny k původním hranicím není pravděpodobný v nejbližší době.

Pavel rovněž uvedl, že sice nikdo nerozporuje budoucí členství Ukrajiny v NATO, ale Moskvě je třeba jasně dát najevo, že to pro ni nepředstavuje přímou hrozbu.

Nakonec se prezident vyjádřil k možnosti zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Evropa by podle něj měla převzít větší zodpovědnost za svou bezpečnost, a to i v situaci, kdy by americký vůdce mohl zaujmout odlišný postoj k evropským otázkám. 

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Petr Pavel

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy