reklama

"Do současné doby v rámci celé České republiky působilo našich 17 mobilních odběrových týmů, které se podílely na odběrech typicky v objektech s větším počtem testovaných osob, například v domovech s pečovatelskou službou a podobně. K dnešnímu dni hasiči takto odebrali již více než 12.000 vzorků," uvedl Kramář.

Od dnešního dne je připraveno rozšíření týmů na 32. Působí v nich hasiči - zdravotníci, kteří mají zdravotnické vzdělání a k odběru vzorků byli vyškoleni. "Jsou to například ti hasiči, kteří u dopravních nehod poskytují lidem neodkladnou předlékařskou péči do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Jejich nasazení v odběrových týmech nijak neovlivní naši zásahovou činnost," popsal Kramář.

Odběrové týmy podle něj budou nejprve připraveny pro využití při testování pedagogických pracovníků. Zájemci o testování si nejprve vyplní žádanku, kterou zašlou do příslušného spádového místa v rámci svého kraje. Pokud by se někde výrazně zvýšila poptávka po testování nad kapacitou odběrového místa, budou je týmy hasičů posilovat, případně i odběry provádět samostatně.

Aktuálně se chystá testování učitelů pomocí rychlých testů. V případě pozitivity a příznaků budou pedagogové odesláni domů jako nemocní, v případě pozitivity bez příznaků podstoupí další, tentokrát PCR test, uvedl Kramář.

V druhé fázi, od 18. prosince, se podle Kramáře předpokládá využití odběrových týmů při dobrovolném bezplatném testování populace pro všechny zájemce, nejen učitele. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že Česko chystá možnost dobrovolného testování antigenními testy hrazeného z veřejného zdravotního pojištění.

reklama