Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schillerová očekává od jednání s Jurečkou k důchodové reformě především data

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová od dnešního jednání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) k návrhům na reformu důchodového systému očekává především data. Zatím dostala jen sadu otázek, řekla dnes novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem.

Česká televize v neděli uvedla, že ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo nový návrh na další zpomalení růstu důchodů. Podle jedné z variant by důchodci při mimořádné valorizaci kvůli vysoké inflaci dostávali stejnou jednorázovou částku 5000 korun. Další varianta počítá se zrušením mimořádné valorizace, inflaci by penzistům stát kompenzoval při řádné lednové valorizací. Třetí možností je snížení mimořádné valorizace důchodů jen na polovinu růstu inflace, zatímco dosud zahrnuje celý nárůst cen.

"Především očekávám podklady, protože to, co jsem dostala, tak je sada otázek pro opozici," uvedla Schillerová. "I ta sada otázek, která byla nám zaslána, tak se pořád točí kolem prvního pilíře," doplnila. Podklady, které zatím má, vnímá jen jako jakési návrhy k parametrickým změnám. Experti dlouhodobě poukazují na to, že čeští penzisté mají většinu svého příjmu z veřejného systému, tedy z takzvaného prvního pilíře.

Podle expertů Česko zásadní reforma nečeká, upraví se nejspíš jen parametry dosavadního systému. Mezi ně patří výše odvodů, důchodový věk či výše penze, tedy její poměr k průměrné mzdě. Roli hraje také podoba valorizace. Podle expertů je nutné upravit i podmínky spoření na stáří. Lidé by si měli odkládat víc peněz, naspořenou částku by pak měli čerpat postupně jako doplnění k důchodu.

Podle vládního programového prohlášení by měl mít důchod tři části - základní, zásluhovou a naspořenou. Základní část penze se stanoví s ohledem na důstojnost ve stáří i na finanční možnosti státu. V zásluhovém díle se odrazí výše odvodů a počet dětí. Ke spoření se má zřídit státní či veřejnoprávní fond. Zachovat se má i nynější penzijní spoření. Povinná doba pojištění pro získání důchodu se má zkrátit. Umožnit se má dřívější penze pro náročné profese, přispívat na ni mají víc zaměstnavatelé. Podpořit se má práce v důchodovém věku.

Témata:  Alena Schillerová Marian Jurečka důchody

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy