"Programové prohlášení vlády nepřináší ani naději na stabilitu, ani perspektivu růstu," vysvětlila bývalá ministryně financí Schillerová, proč důvěru kabinetu nevysloví. Podle ní by zamýšlená opatření vlády znamenala další zadlužení státu o nejméně 70 miliard korun ročně.

Fialova vláda se podle Schillerové snaží prezentovat jako zachránce veřejných financí, neplánuje ale žádné úspory nad rámec těch, jak by v období po epidemii koronaviru postupovala každá vláda. Ve vyjádřeních ministrů se podle ní ozývala "dunivá prázdnota", když měli popsat, jak úspor dosáhnout. Členové vlády při tom "kličkovali jako (fotbalista Lionel) Messi", uvedla Schillerová.

Bývalá ministryně financí ve svém zhruba dvacetiminutovém projevu v souladu s předsedou ANO a někdejším premiérem Andrejem Babišem vypočítávala úspěchy bývalé vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Současná vláda, která je složena ze zástupců pěti stran a hnutí, má podle Schillerové jedinou skutečnou starost, a to "držet pohromadě".

Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) vyzývala všechny členy vlády, aby každý z nich představil alespoň tři své priority. Dotazovala se například, jak se změní zákony služební či kompetenční, kterým jsou určeny pravomoci jednotlivých ministerstev a centrálních úřadů.

Bývalý vicepremiér a exministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) uvedl, že ve vládním programu chybí mimo jiné detailnější rozpracování plánů vlády ve vzdělávání. Nebylo mu jasné, zda vláda podporuje klimatické cíle EU. V programu není podle něj zmínka o tom, jak bude řešit jejich dopad na tradiční průmysl. Postavit 200 kilometrů dálnic je podle Havlíčka realistické díky přípravě minulé vlády, není ale zajištěno financování. Příznivěji se vyjádřil k plánům vády v inovacích.

Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, že ve vládě není předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo bývalá místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. "To není svědomitá personální politika," uvedl. Zklamalo ho, že se vláda v programovém prohlášení nevěnuje více ochraně spotřebitele.

Okamura: Vláda zatím nenabídla řešení problémů, SPD ji nepodpoří

Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zatím podle předsedy opoziční SPD Tomia Okamury nenabídla žádná konkrétní řešení růstu cen energií a potravin či podpory výstavby bytů, navíc prosazuje podřízenost Evropské unii a Severoatlantické alianci. Poslanci hnutí SPD i proto kabinet nepodpoří, řekl Okamura při dnešním jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě.

"Vláda ještě před hlasováním o důvěře udělala maximum pro to, aby dokázala, že je hrozbou pro naši společnost," prohlásil Okamura. Zmínil v této souvislosti klimatické cíle Evropské unie, které kabinet pokládá za příležitost. Podle Okamury ale právě tato zelená politika stojí za zdražováním energií.

Kabinet podle předsedy SPD zastává to nejhorší, "co Brusel a jeho ideologové prosazují". "Tak lokajský vztah má málokterá země," uvedl Okamura a mluvil o vlastizradě.

Lídr SPD zkritizoval například postup Fialovy vlády při koronavirové krizi i prosincovou schůzku tehdy ještě kandidáta na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který pak ohlásil odchod do civilu. Podle Okamury je tato schůzka na zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Terčem Okamurových výtek se staly i různé body vládního programu, mimo jiné ve zdravotnictví, v ochraně životního prostředí a v zahraniční politice.