Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schillerová: Snížení daně z hazardu by bylo důvodem pro vyslovení nedůvěry

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Opoziční hnutí ANO by považovalo za důvod pro vyslovení nedůvěry vládě, pokud by ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou (ODS) předložilo paragrafovaný návrh novely na snížení daně z hazardu. V souvislosti s informacemi o návrhu, který ministr označil za pracovní podklad, o němž se teprve povede ve vládní koalici politická debata, to dnes na tiskové konferenci v Sněmovně uvedla šéfka klubu ANO Alena Schillerová.

Předchůdkyně Stanjury v pozici ministra financí řekla, že Stanjura návrh aktivně komunikoval, nejedná se proto podle ní o únik nehotového materiálu do médií. "Pevně věřím, že tento aktivně komunikovaný návrh byl jen špatným velikonočním vtipem," konstatovala. Současně opoziční klub kritizuje komunikaci kabinetu kolem plánů na konsolidaci veřejných financí, a to včetně úniku informací týkajících se plánu změn v dani z přidané hodnoty (DPH).

Stanjura v úterý zopakoval, že informace o možné úpravě DPH, které se v médiích objevily, nelze považovat za politický návrh. Ministerstvo financí podle něj pouze propočítalo rozpočtové dopady všech úprav, které zazněly od koaličních stran nebo od Národní ekonomické rady vlády (NERV). Také informace o možné úpravě daně z hazardu jsou podle něj pouze pracovním podkladem, o kterém se teprve povede politická debata.

Návrh počítá se snížením sazeb DPH na dvě místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. Podle ČT by se přesunula část služeb a zboží z nejnižší desetiprocentní do té nejvyšší 21procentní. Šlo by třeba o vodné a stočné, točené pivo nebo vstupenky na sportovní a kulturní akce. Koaliční partneři chtějí o sazbách i přesunech DPH ještě jednat.

Podle Schillerové je návrh týkající se DPH návrhem politickým, rozděluje zboží totiž podle politických preferencí ministra. "Má dopad přes 24 miliard korun z kapes občanů a firem," uvedla Schillerová k diskutovaným změnám v DPH s tím, že konsolidační balíček bude podle "vypouštěných balonků" velmi třaskavý. Proto by koalice měla podle ní s opozicí jednat. "Jsou si vědomi, že mají 108 poslanců, ale všeho do času," uvedla.

Dohodu o konečné podobě balíčku konsolidace veřejných financí očekává Stanjura za čtyři týdny. Z jeho pohledu by většinu opatření pro snížení deficitu mělo představovat omezení výdajů, nevyloučil ale úpravu některých daní. Už v minulosti uvedl, že současná vláda snížila celkové daňové zatížení zhruba o 30 miliard korun, ve stejném rozsahu by mohla výběr daní zvýšit.

Témata:  Alena Schillerová daně vláda ČR

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy