reklama

Pekarová Adamová neměla ve volbě protikandidáta a získala 142 ze 177 hlasů. Předsedkyně poděkovala delegátům za podporu a slíbila, že bude pracovat na tom, aby strana byla vidět a plnila sliby, které dala voličům.

TOP 09 zřejmě bude mít po dnešku nového prvního místopředsedu. Podle serveru novinky.cz se nechystá post obhajovat senátor Tomáš Czernin. Nahradit ho může buď ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, anebo šéf poslaneckého klubu Jan Jakob. Oba mají nominaci, uvedl web.

Změny se očekávají také na postech řadových místopředsedů, strana má v současnosti čtyři včetně Válka a Jakoba. Obhajovat funkci by měl i předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera. Do volby se prý zapojí poslanci Marek Ženíšek nebo Ondřej Kolář.

Volbě předsedkyně předcházelo vystoupení Petra Fialy (ODS), který varoval před hádkami uvnitř koalice Spolu. Mohly by podle něj vést k odevzdání moci extrémistům. Předseda vlády považuje za nutné, aby koalice zvítězila v evropských volbách v příštím roce i sněmovních volbách za dva roky.

"Pokud se začneme hádat, vymezovat se, je to nejspolehlivější cesta, jak odevzdat moc extremistům a populistům," uvedl Fiala, který zmínil i zodpovědnost dalších vládních stran, tedy Pirátů a Starostů. "Pro ODS i TOP 09 má smysl politika, která se dokáže dívat daleko dopředu. Abychom ji mohli dělat, musíme vyhrát volby," dodal.

TOP 09 se naposledy dostala do Sněmovny jako součást koalice Spolu, kterou tvořila společně s ODS a KDU-ČSL. Podle posledního průzkumu by samostatně získala podporu pěti a půl procenta voličů.

TOP 09 vznikla v roce 2009 z iniciativy ministrů Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. Předsedou strany byl nejprve druhý jmenovaný, v roce 2015 se jím stal Kalousek. O dva roky později uspěl europoslanec Jiří Pospíšil. Od roku 2019 je předsedkyní Pekarová Adamová.