reklama

Senát v usnesení konstatuje, že Česko plně podporuje právo Izraele na sebeobranu a zároveň uznává legitimní aspirace palestinského lidu na sebeurčení. Zákonodárci se shodli, že hnutí Hamás nereprezentuje tyto aspirace, přičemž nenabízí nic jiného než další teror a krveprolití. "Vraždění, mučení a únosy civilistů do civilizovaného světa nepatří a je pochopitelné, že je Izrael nenechá bez odezvy," stojí v jednom z bodů dokumentu.

Senátoři také pověřili předsedu komory Miloše Vystrčila (ODS), aby o obsahu usnesení informoval předsedu vlády Petra Fialu (ODS).

Česko od dnešního dne eviduje první oběť běsnění teroristů. Diplomacie se o tragédii zmínila i na sociálních sítích, kde vyjádřila rodině zesnulého upřímnou soustrast. "Oran Elfasi se zasazoval o mír, chtěl trávit čas se svou přítelkyní a rozhodně nechtěl, aby v Izraeli nebo Gaze umírali civilisté. Jeho příběh budiž další z připomínek, proč je třeba s terorismem bojovat," napsalo ministerstvo na síti X.

Současný konflikt vypukl v sobotu 7. října, kdy radikálové z hnutí Hamás vpadli z Pásma Gazy na izraelské území, kde vraždili a brali rukojmí. Izrael v této chvíli eviduje nejméně 1400 mrtvých, více než 3500 zraněných a téměř dvě stovky rukojmích. V Gaze podle místních správy řízené Hamásem zemřelo během odvetných úderů 3000 lidí a dalších 12 500 osob utrpělo zranění.