Premiér zdůraznil, že v probíhajícím konfliktu na Ukrajině je třeba nadále podporovat Kyjev. "Musíme dělat všechno proto, abychom Ukrajině pomohli, a pokračovat v tlaku na Rusko," prohlásil předseda občanských demokratů.

Už v neděli reagoval na rebelii žoldnéřské skupiny ministr zahraničí Jan Lipavský. Po jednání krizového štábu zdůraznil, že Rusko bude nadále představovat hrozbu a riziko pro evropskou a českou bezpečnost. "Začal boj o nástupnictví po Putinovi. V Rusku nepanuje demokracie, nedá se tedy očekávat, že by ke změně vedení došlo jinak než silou," řekl podle tiskové zprávy.

Účastníci štábu vyhodnotili situaci tak, že se zatím nebude omezovat personál české ambasády v Moskvě. " Všichni naši diplomaté a zaměstnanci zastupitelského úřadu jsou v pořádku a plní svoje úkoly. Přijali jsme dodatečná bezpečnostní opatření, na místě vše koordinujeme se spojenci z EU a NATO," vysvětlil šéf diplomacie.

Rusko zažilo v sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou právě Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Wagnerovci nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i prezident Vladimir Putin přiznal "složitou situaci" ve městě.

Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle dohody s ním mělo být zastaveno trestní řízení. Ruská média ale dnes uvedla, že je nadále vyšetřován tajnou službou FSB.