Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandální fotka z Lán. Pro Zemana a jeho expertní tým pravidla neplatí?

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) dá kvůli kritice, která následovala po zveřejnění fotografie z jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech, svoji funkci předsedy k dispozici. Chce tak učinit na úterní videokonferenci s místopředsedy svazu, uvedl na facebooku a potvrdil ČTK.

Ani podle dalšího účastníka schůzky, policejního prezidenta Jana Švejdara, "nepůsobí fotografie nejšťastněji". Ve vyjádření, které zaslala ČTK jeho mluvčí Kateřina Rendlová, uvedl, že neúspěšně prosazoval jednání on-line.

Zeman jednal v sobotu na zámku v Lánech se svým poradním týmem o situaci kolem koronaviru. Jednání se zúčastnili kromě Lukla a Švejdara například ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (oba za ANO).

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně umístil na twitter fotografii, na které účastníci sedí v rouškách okolo stolu a před sebou mají talíře s pohoštěním. Na členy skupiny se vzápětí snesla kritika, která jim vyčítala nedostatečné rozestupy. Média se také začala dotazovat, jak mohli účastníci jednání s rouškami jíst.

Z dnešního jednání expertního týmu pana prezidenta v Lánech. pic.twitter.com/rskt74HukS

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 4, 2020

"Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí," uvedl Lukl. Také Benešová médiím řekla, že byli všichni členové týmu před jednáním testováni. Ministryně spravedlnosti uvedla, že v Lánech servírovali nakrájený sýr, který "podstrčíte pod gumičkou".

Švejdar kromě poukazu na svůj negativní test sdělil, že se po celou dobu jednání choval maximálně odpovědně. "Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější," uvedl. Hamáček v sobotu týdeníku Respekt na otázku, zda po celou dobu návštěvy u prezidenta měl roušku a jak s ní jedl, neodpověděl. Odkázal ho na Kancelář prezidenta republiky. Hamáček byl také tento týden vyfotografován na videokonferenci, kde neměl nasazenou roušku. Fakultní nemocnici Motol proto poslal 10.000 korun, což je nejvyšší možná pokuta, kterou možná za takový čin budou moci na místě uložit policisté.

Ovčáček zase serveru lidovky.cz sdělil, že "členové expertního týmu pana prezidenta a jeho hosté se stejně jako ostatní lidé na této planetě pravidelně stravují." Situaci však dále nevysvětlil.

Povinnost nosit roušku po celou dobu, kdy se lidé pohybují na veřejnosti, patří k jednomu z vládních opatření zavedených kvůli nákaze novým koronavirem.

Témata:  Miloš Zeman František Lukl prezident ČR Jan Švejdar vláda ČR koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.