Žena ve věku mezi 20 a 25 lety přišla do Národního muzea ve čtvrtek 31. března po 16:00. "Poté, co vešla do jedné z místností, zamířila rovnou k tlačítku požárního alarmu a zmáčkla ho," popsal policejní mluvčí Jan Rybanský. Tlačítko však sloužilo naopak k deaktivaci protipožárního systému. Žena proto svůj pokus zopakovala ve vedlejší místnosti, kde se jí po rozbití ochranného skla a stisknutí tlačítka podařilo zařízení spustit. Do místnosti tak začal proudit speciální plyn, který brání hoření.

"Zbytečně vypustila hasící plyn ze dvou několika set kilových nádrží, čímž způsobila škodu dosahující tří milionů korun," uvedl Rybanský. Vyšetřovatelé podle něj čin prozatím kvalifikují jako poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Ženu při útěku zachytily bezpečnostní kamery i několik návštěvníků. Pravděpodobná pachatelka je menší postavy, ve věku 20 až 25 let. Mluví plynně česky a podle kamerových záznamů by mohla bydlet v okolí stanice metra I. P. Pavlova v Praze 2. Jakékoliv informace o podezřelé mohou lidé volat na policejní tísňovou linku 158.