Vláda již dříve schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku preventivně třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Pokud se škola rozhodne nahradit je přesnějšími PCR testy, bude si testování muset zajistit sama.

Ministerstvo školství ve věstníku uvádí, že příspěvky z Fondu solidarity budou určeny pro školy, které ode dneška do 18. srpna do 12:00 oznámí, že budou na začátku září používat pro testování žáků PCR testy. Nahlásit to musí přes web ministerstva na sběr dat. O příspěvek mohou žádat i školy zřizované církvemi či náboženskými společnostmi.

Ministerstvo popisuje také další podmínky, které musí školy pro získání příspěvku splnit. Školy musí vést řádně účetnictví a prostředky na testy mít v účetnictví odděleně jako prostředky poskytnuté z evropských fondů. Testy provedené od 1. do 10. září pak musí nejpozději 14. září do 09:00 vykázat ve webové aplikaci Covid Forms App. Příspěvky jim pak budou vyplaceny po 15. září.

Vláda na testování žáků vyčlenila prostředky do výše 237 milionů korun, z toho 210 milionů na antigenní a 27 milionů na PCR testy. Výdaje škol na testování budou nejprve hrazeny z rozpočtu ministerstva školství, následně bude možné požádat o proplacení z Fondu solidarity.

Testování ve školách může být v případě nepříznivé epidemiologické situace prodlouženo.