Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Školy už nebudou muset hlásit hygieně nákazu žáka a rizikové kontakty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

S ukončením testování na covid-19 ve školách od 19. února skončí také povinnost škol informovat hygieniky o nákaze žáka či zaměstnance a o rizikových kontaktech. Rodiče nebudou mít povinnost sdělit škole, že jejich dítě mělo pozitivní PCR test.

Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zveřejnilo na svém webu. V případě, že do školy přijde dítě s příznaky nemoci, bude mít škola podle ministerstva nadále zákonem danou povinnost oddělit ho od ostatních žáků.

Vláda ve středu rozhodla, že k pátku 18. února skončí plošné testování ve školách a firmách. Zároveň ministři rozhodli, že se ode dneška ruší kontroly covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích. Od soboty 19. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Od 1. března by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo zůstat v platnosti prakticky jen nošení respirátorů.

V testování na covid budou moct školy od 19. února pokračovat pouze na základě dobrovolnosti. Rodiče by k tomu museli dát písemný souhlas, informovalo ministerstvo školství. "Vzhledem k tomu, že povinné testování již nebude upraveno mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, nebudou upraveny ani navazující důsledky a procesy případných záchytů pozitivních testů," uvedl úřad. Znamená to podle něj, že pokud by měl žák pozitivní antigenní test, nemusel by okamžitě opustit školu a nastoupit do karantény. V případě, že by byl bez příznaků, mohl by ve škole zůstat.

S koncem plošného testování se podle ministerstva školství zruší také povinnost školy informovat hygieniky o pozitivním testu dítěte či o rizikových kontaktech. "Školy mohou poskytnout součinnost krajské hygienické stanici, nicméně již nejsou oprávněny předávat osobní údaje dětí, žáků, studentů, zaměstnanců," oznámil úřad. Rodiče zase nebudou muset hlásit škole pozitivní PCR test dítěte. Pokud bude mít žák symptomy onemocnění, musí ho škola podle zákona o ochraně veřejného zdraví oddělit od ostatních, zajistit k němu dozor a měla by vyzvat rodiče, aby si dítě odvedli domů, sdělilo ministerstvo.

Povinné testování zůstane pouze pro žáky, kteří jsou na praxi v nemocnicích nebo domovech seniorů či zařízeních pro lidi se zdravotním postižením. Jejich testování bude zajišťovat zaměstnavatel, nikoli škola. Testování se nově bude vztahovat už jen na neočkované či lidi po prodělání nemoci v posledním půl roce. Očkování bude platné nejméně 14 dnů po druhé dávce vakcíny a u starších 18 let zároveň nejvýše 270 dnů, nebo po posilující dávce.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová minulý týden uvedli, že si nejsou jisti, zda je správné nyní testování ve školách ukončit. Zhodnotit to podle nich bude možné až podle dalšího vývoje epidemie. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček označil ukončení testů za smysluplné. Naopak spolek Pedagogická komora s tím nesouhlasí.

Témata:  školství hygienici

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy