Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna bude jednat o důvěře Fialově vládě, patrně ji získá

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) dnes požádá Sněmovnu o důvěru. Pětice vládních stran má v dolní komoře pohodlnou většinu, vláda proto důvěru s největší pravděpodobností získá. Před hlasováním se ale očekává mnohahodinová debata provázená zejména opoziční kritikou.

Dnešní jednání poslanců o důvěře se uskuteční 95. den od sněmovních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo. V opozici jsou nyní dříve vládní hnutí ANO a také hnutí SPD.

Většinový kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů by mohl získat ve dvousetčlenné Sněmovně podporu až 108 poslanců. Několik koaličních zákonodárců však v dolní komoře pravděpodobně nebude ze zdravotních důvodů. Totéž se bude týkat i opozičního tábora. Výsledek hlasování by koaliční absence ohrozit neměly.

K vyslovení důvěry stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro niž musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů. Poslanci hlasují v těchto případech po jménech v pořadí od vylosovaného člena dolní komory.

Fialova vláda má 18 členů, o tři více než někdejší kabinet ANO a ČSSD Andreje Babiše (ANO). Ve vládě jsou nově ministři pro legislativu, pro Evropskou unii a pro vědu, výzkum a inovace. ODS má pět ministrů, STAN čtyři, Piráti a KDU-ČSL po třech a TOP 09 dva.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

11:53

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy