Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna může jednat a hlasovat o důvěře Fialově vládě i po půlnoci

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sněmovna bude moci jednat o žádosti koaliční vlády Petra Fialy (ODS) o vyslovení důvěry i po dnešní půlnoci. Možnost nočního jednání prosadila v podvečer pětice koaličních klubů i s podporou opozičních ANO a SPD. Teoreticky tak může skončit až ráno.

Možnost nočního jednání navrhl za kluby ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů předseda frakce občanských demokratů Marek Benda. Jak uvedl, dlouho dobu si myslel, že jednání o důvěře vládě bude normální, ale pochopil, že racionální nebude. "Je třeba to dotáhnout do konce," řekl.

Pro Bendův procedurální návrh zvedlo ruku 173 ze 175 přítomných poslanců. Proti nehlasoval nikdo.

Zákonodárci, kteří se řádně přihlásili do diskuse, se ke slovu dostali zhruba až po pěti hodinách debaty. Vyplnila je vystoupení řečníků s přednostním právem. Zhruba půldruhé hodiny zabrala obvyklá polední přestávka.

Diskuse se nese v duchu opoziční kritiky vládního prohlášení. Poslanci ANO jednání využívají také k vyzdvihování práce bývalého kabinetu vedeného lídrem hnutí Andrejem Babišem.

Vláda důvěru navzdory rozsáhlé kritice opozice podle všeho získá

Rozsáhlá kritika z řad nynější opozice provází dnešní celodenní debatu nad žádostí vlády Petra Fialy (ODS) Sněmovně o vyslovení důvěry. Zatímco premiér Fiala už v úvodu schůze označil program své koaliční vlády za realistický a prohlásil, že kabinet neslibuje nic, co by nemohl splnit, jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) mu vyčetl pravý opak. Ke kritice programu nastupující vlády se pak postupně přidávali další opoziční politici, kteří naopak vychvalovali úspěchy vlády vedené hnutím ANO. Nynější vláda pětikoalice však důvěru podle všeho díky svojí většině získá.

Několik koaličních i opozičních poslanců se z jednání omluvilo. Koalice, i vzhledem k opozičním omluvám, má v dolní komoře pohodlnou většinu hlasů. K vyslovení důvěry navíc stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Aby Sněmovna mohla hlasovat, musí být přítomno nejméně 67 poslanců. V takovém krajním případě by vládě stačily k důvěře hlasy 34 poslanců.

Zatímco jednání začalo už v 09:00, řadoví poslanci bez přednostního práva se ke slovu dostali až odpoledne. Kdy se poslanci dostanou k hlasování, není jasné. V podvečer se jich do rozpravy hlásily tři desítky. Na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy si Sněmovna odhlasovala možnost jednat až do ranních hodin. Opoziční řečníci několikrát poukazovali na prořídlé poslanecké lavice i na to, že chybí zástupci vlády. Podle sněmovního usnesení z poloviny 90. let musí být při jednání o důvěře vládě celou dobu přítomni všichni ministři.

Fiala řekl, že cílem vlády je dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. Program ukazuje, kudy se na tuto cestu vydat, řekl premiér. Vláda podle něj nemůže hospodařit na dluh. Případná úsporná opatření ale budou maximálně sociálně citlivá a nedotknou se priorit ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální péči, ujišťoval Fiala. "Stát má šetřit na sobě, nikoli na občanech," zdůraznil.

Naopak podle Babiše slibuje vláda nesplnitelné. "My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule," prohlásil. Obvinil vládu z toho, že se chce z krize dostat drastickými škrty jako v minulosti. Zatímco Fialovi stačilo na projev asi 30 minut, Babiš hovořil téměř 90 minut.

Kritikou nešetřila ani exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Programové prohlášení vlády podle ní obsahuje jen prázdné a obecné fráze bez konkrétních čísel, protiřečí si a je výsměchem. Podle předsedy opoziční SPD Tomia Okamury vláda nenabídla žádná konkrétní řešení růstu cen energií a potravin či podpory výstavby bytů, navíc prosazuje podřízenost Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Kromě Petra Fialy a jedné faktické poznámky poslance ODS Pavla Žáčka hovořili výhradně opoziční politici. "Tak dnešní některá vystoupení kolegyň a kolegů u řečnického pultu ve Sněmovně jsou praktickou ukázkou, jak se dá mlátit prázdná sláma dokonce v přímém přenosu," komentoval na sociálních sítích debatu předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka.

Poslanec ANO Patrik Nacher reagoval na to, že vláda chce stanovit národního ptáka. Doporučil, aby se jím stal kalous ušatý. Řekl, že podobnost se jménem bývalého politika je náhodná. "Mě to neurazilo. Kalous ušatý je krásný a chytrý pták," reagoval na sociálních sítích někdejší ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

20. ledna 2025 14:36

Karel Šíp a místo na jedinečném seznamu. Zase ho čeká to, co nemá rád

Kulatiny bude letos slavit řada slavných osobností. Na seznamu jubilantů je i jméno Karla Šípa, který prvního červnového dne oslaví 80. narozeniny. Když před deseti lety slavil ve velkém naposledy, bylo to opravdu velkolepé. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy