reklama

"Nastal okamžik, kdy obstrukce se staly destrukcí této Sněmovny. Není možné, aby Sněmovna byla tímto způsobem blokována," řekl Výborný. Poukázal na to, že dolní komora jedná o penzijní novele čtvrtý den. Rovnováha mezi právy opozice na zdržování jednání a tím, aby sněmovní většina mohla tuto většinu naplnit, byla podle šéfa lidoveckých poslanců naplněna. "Je povinností parlamentní většiny, aby zasáhla," uvedl. Koalice podle Výborného pokládá později schválený návrh na omezení řečnické doby za "naprosto oprávněný postup, abychom vrátili Sněmovnu tam, kde se má nacházet".

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová proti koaličnímu návrhu protestovala, podle ní o něm nebylo možné hlasovat. "Naprosto vaše ego zatemnilo váš rozum," prohlásila. Postup koalice označila za "naprostý hnus" a tázala se, zda koalice příště přijde s usnesením, že opozice má mlčet. Lídr SPD Tomio Okamura prohlásil, že nebude naskakovat na cenzuru a umlčování. "Postupujeme úplně v souladu s ústavou," řekl.

Koalice nechala ve Sněmovně omezit dobu na vystoupení poslanců i v předchozích fázích postupu schůze. Omezení se ale netýkalo řečníků s přednostním právem ani krátkých dvouminutových poznámek. Ve čtvrtek vyvolalo pobouření v opozici, kdy dolní komora podle návrhu koalice rozhodla, že se ve druhém čtení důchodové předlohy nebude konat obecná rozprava.

Babiš odmítl opustit řečniště, poslanci opozice se shromáždili kolem něj

Předseda ANO Andrej Babiš odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory proto musela být dnes večer přerušena zatím na deset minut.

"Já tady budu mluvit, kolik chci, protože mám přednostní právo," uvedl ostře Babiš na žádost předsedajícího schůze Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby řečnický pult opustil. Bartošek následně mikrofon na řečništi vypnul.

Sněmovna po 21:00 na návrh koalice omezila po 83 hodinách od začátku schůze ke spornému návrhu na snížení růstu penzí vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce. Babiš v opakovaném vystoupení ze svého limitu vyčerpal pět minut a o další nepožádal.