Sněmovna dnes ve zrychleném režimu už v prvním čtení schválila vládní návrh na ukončení členství Česka ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy. Výpověď příslušné dohody navrhlo ministerstvo školství.
V důvodové zprávě tento krok zdůvodnilo ruskou agresí vůči Ukrajině a uvalením sankcí vůči Rusku ze strany mezinárodního společenství. Výpověď dohody a ukončení členství musí ještě schválit Senát, který o tom má jednat v druhé polovině července. Návrh musí také podepsat prezident. Pro vládní návrh dnes hlasovalo všech 139 přítomných poslanců ze všech stran.
"Současná mezinárodně-politická situace je důvodem, proč je navrhováno členství ČR v SÚJV co nejdříve ukončit," stojí v důvodové zprávě. Ústav je mezivládní organizací a přibližně 82 procent jejího rozpočtu hradí Ruská federace, jejíž vliv v organizaci silně dominuje, uvádí vláda. Ústav vznikl v roce 1956 na základě dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů s cílem rozvíjet teoretický a experimentální výzkum fyziky částic, jaderné fyziky, fyziky kondenzovaných látek a radiobiologie.
V době jednoznačné ruské agrese vůči Ukrajině není udržitelné, aby se Česko účastnilo fungování tohoto ústavu, uvedl dnes před poslanci ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Ústav označil za reziduum z dob Varšavského paktu, vojenské organizace států bývalého sovětského bloku. Informoval také, že například Polsko nyní aktivně pracuje na ukončení svého členství a další státy, například Slovensko, spolupráci zmrazily. "Nejsme jediní a já se domnívám, že je to správný krok," dodal
O ukončení spolupráce rozhodl bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN) 4. března. Tehdy uvedl, že nepovažuje za možné nadále spolupracovat na výzkumu jaderných technologií se státem, který vojensky ohrozil mírové využití jaderné energie. Reagoval na útok ruské armády na atomovou elektrárnu v ukrajinském Záporoží. Podle Gazdíka ruská strana útokem porušila ženevské úmluvy, které zakazují mimo jiné útoky na jaderné zdroje elektrické energie.
Česko ročně platilo příspěvek kolem 5,6 milionu dolarů, tedy něco přes 130 milionů korun. "Ačkoliv se SÚJV řadí mezi uznávaná pracoviště, nebude ukončení členství ČR představovat významné omezení českého fyzikálního výzkumu, neboť je možné značnou část vědeckých oblastí pokrýt členstvím ČR v dalších výzkumných organizacích, ať již na stávající úrovni, nebo navýšením stávajících zapojení," stojí v důvodové zprávě.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, jaderné elektrárny
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47