Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna se ke kauze dopravního podniku sejde mimořádné příští týden

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu opozice ke kauze kolem pražského dopravního podniku a roli vládního hnutí STAN se uskuteční příští týden ve čtvrtek 7. července od 10:00. Na tento den ji svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

ČTK to řekl její mluvčí Martin Churavý. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ČTK sdělila, že žádost předala opozice dnes. Na uvedeném termínu podle ní byla předběžná shoda. Koaliční většina ale nemusí konání mimořádné schůze umožnit.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Jedním z obviněných v kauze dopravního podniku je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN, který je ve vazbě. Kvůli kauze končí ke konci června i ministr školství Petr Gazdík (STAN), protože se stýkal s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Předsedu STAN Víta Rakušana ANO opakovaně vyzvalo kvůli "brutálnímu střetu zájmů" k rezignaci na funkci ministra vnitra. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je neúnosné, aby Starostové a nezávislí dál zůstávali součástí vlády.

Naproti tomu místopředsedkyně hnutí STAN a Sněmovny Věra Kovářová v neděli řekla, že strana na kauzu razantně zareagovala a má podporu koaličních partnerů. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) není k rekonstrukci vlády důvod.

Při mimořádných schůzích svolávaných na žádost opozice se pravidelně stává, že koaliční většina neumožní schválit jejich program. Podle informací ČTK zamítne koaliční většina i program této schůze. Schůze se tak neuskuteční a vystoupit můžou ještě před hlasováním o programu pouze politici nadaní přednostním právem. Jde hlavně o členy vedení Sněmovny, předsedy stran nebo předsedy klubů, případně členy vlády. Stalo se tak například v květnu, kdy opozice chtěla debatovat o rostoucích cenách potravin.

Vzápětí poté by ale měla podle informací ČTK následovat další mimořádná schůze svolaná tentokráte z podnětu koaličních stran. Řešit by se na ní měly hlavně vládní předlohy v prvním čtení.

Témata:  kauza DPP Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.