Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněžku zasáhl orkán o síle až 126 km/h, oba úseky lanovky stojí

Krkonoše, ilustrační fotografie.
Krkonoše, ilustrační fotografie.
Foto: CzechTourism.com

Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Dosáhl rychlosti až 126 kilometrů v hodině, uvedla na webu polská horská služba. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Vichřice zastavila oba úseky lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a také šestisedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Horská služba Krkonoše dnes vydala výstrahu před velmi silným větrem, který by mohl mít na hřebenech rychlost i nad 126 kilometrů v hodině. Turisté si podle horské služby musejí dát pozor i na místy vyfoukaný a zledovatělý terén.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky. Kromě lanovek na Sněžku a na Pláně vítr jiné lanovky ve středních a východních Krkonoších neomezil.

V Krkonoších napadlo za poslední den asi pět centimetrů sněhu a celkem hřebeny pokrývá 30 až 60 centimetrů sněhu. Nadále platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

"Během dne bude sněžit v kombinaci se silným severozápadním nárazovým větrem. Mohou vyskytnout malé deskové laviny, které se zastaví ještě na svahu," uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

Témata:  Sněžka Krkonoše

Související

Aktuálně se děje

23. ledna 2026 8:26

Ledovka působí komplikace na Moravě a ve Slezsku. Nehody uzavřely dálnice

Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel zvažuje opětovnou kandidaturu na prezidenta

Prezident Petr Pavel během své návštěvy Olomouckého kraje poprvé jasněji promluvil o možnosti, že by se v budoucnu ucházel o druhý prezidentský mandát. Při setkání s občany v Prostějově a Hranicích podle České televize uvedl, že opětovnou kandidaturu nevylučuje, ačkoliv to původně nebylo jeho primárním cílem. Rozhodnutí bude podle něj záviset především na tom, zda u veřejnosti i nadále ucítí dostatečně silnou podporu a zájem o jeho další působení v čele státu.