Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud potvrdil Praze pokutu 740.000 Kč za pravidla parkování hybridních aut

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Krajský soud v Brně potvrdil platnost pokuty 740.000 korun Praze za to, jak nastavila pravidla parkování aut s hybridním pohonem. Žalobu hlavního města proti rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Mlsny ve čtvrtek zamítl, řekla ČTK mluvčí soudu Klára Belkovová. Mluvčí Prahy Tadeáš Provazník uvedl, že magistrát se s rozsudkem teprve seznamuje.

Podle původního rozhodnutí ÚOHS měla Praha platit 984.000 korun, Mlsna ale loni v březnu pokutu snížil kvůli kratší době trvání přestupku. Úřad se zabýval pravidly stání hybridních vozidel v parkovacích zónách z roku 2018. Zvýhodněné parkovné měly jen vozy s výkonem spalovacího motoru do 135 kW. "Tato podmínka přitom nebyla zvolena na základě objektivních a nediskriminačních kritérií. Jednání hlavního města Prahy bylo způsobilé narušit na území České republiky hospodářskou soutěž, když z prodejců hybridních automobilů zvýhodňovalo pouze ty, kteří prodávali vozidla s výkonem motoru do 135 kW," uvedl při rozhodnutí úřad.

V prvostupňovém rozhodnutí úřad stanovil pokutu vyšší. Mlsna ale přihlédl k tomu, že podle správních soudů lze jednání posuzovat pouze do okamžiku zahájení správního řízení. Doba trvání protisoutěžního jednání se tak zkrátila o dva měsíce a bylo tak třeba stanovit i novou výši pokuty. Rozkladové námitky účastníka řízení předseda ÚOHS zamítl a po věcné stránce rozhodnutí potvrdil.

Mluvčí Prahy Provazník zatím rozhodnutí blíže nekomentoval. "V tuto chvíli se seznamujeme s rozsudkem a zvažujeme další kroky," sdělil.

Témata:  soudy Praha parkování

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.