Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SPD chce mimořádnou schůzi Sněmovny, kvůli Polčákově odměně

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opoziční hnutí ANO a SPD ani na druhý pokus nepřiměla Sněmovnu k tomu, aby se zabývala postupem europoslance STAN Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal. Věcí se zabývá i Česká advokátní komora (ČAK).

Sněmovna odmítla už v úterý hlasy koalice záležitost řešit na nynější schůzi, dnešní snahu o dodatečné zařazení na program schůze vládní kluby vetovaly. Předseda SPD Tomio Okamura poté oznámil, že se poslanci jeho hnutí pokusí ve věci svolat mimořádnou schůzi dolní komory.

Záležitost se snažila na program nynější schůze opětovně zařadit místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Dožadovala se stejně jako v úterý stanoviska ministerstva vnitra. Podle ní není zřejmé, za co by obce měly platit, když zákon o odškodnění dotčených obcí připravilo ministerstvo vnitra a Sněmovna jej schválila drtivou většinou. Předseda poslanců STAN Josef Cogan následně jménem všech pěti vládních frakcí doplnění programu vetoval.

"Pokusíme se svolat mimořádnou schůzi na toto téma," uvedl předseda SPD. V rámci kritiky vládních stran obvinil i premiéra Petra Fialu (ODS), že se k případu odmítl vyjádřit a seděl v jednacím sále "jako pecka". Fiala se už v úterý proti Okamurově vystupování ohradil. "Vy nemáte co vyzývat, abych vašimi ústy odpovídal na vaše otázky," reagoval na Okamurovu snahu tlumočit premiérova stanoviska.

Premiéra se dnes zastal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je nehorázné, aby se Okamura otíral o odvahu premiéra. "Vy ho tady nebudete školit, vy ho tady nebudete vyvolávat," vzkázal předsedovi SPD. Podle něj je možné premiérovi pokládat otázky během pravidelných čtvrtečních interpelací. Tento čtvrtek se jich ale Fiala nezúčastní kvůli jednání Evropské rady. "Pokud to někdo nepochopí, problém je na jeho straně, ne na straně premiéra," dodal.

Polčák měl podle serveru Seznam Zprávy dostat od čtyř obcí Zlínského kraje celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Europoslanec po vlně kritiky uvedl, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. Poskytnutí svých právních služeb nechá přezkoumat Českou advokátní komorou (ČAK).

Mluvčí ČAK Iva Chaloupková potvrdila, že se věcí zabývá už od pondělí. "K prověření postupu advokáta je, stejně jako v jiných případech, v rámci Česká advokátní komory příslušný její nezávislý kontrolní orgán – kontrolní rada," uvedla na dotaz ČTK bez dalších podrobností.

V úterý podal k ČAK kvůli věci podnět poslanec ANO Tomáš Helebrant. V dokumentu, který má ČTK k dispozici, mimo jiné uvedl, že je pro něj nepochopitelné, jaké právní služby měl Polčák obcím poskytovat. Zákon, který nárok na odškodnění obcím zakotvil, podle poslance přímo ministerstvu financí ukládal do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti převést stanovené částky na účty příslušných obcí.

Polčák také zveřejnil prohlášení starostů obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice a Bohuslavice nad Vláří. Odměnu, kterou pro Polčáka sami v uplynulých týdnech navrhli, označili za férovou a odpovídající. Podle STAN Polčák vzdáním se odměny vyvrátil podezření na střet zájmů.

Témata:  Svoboda a přímá demokracie Stanislav Polčák Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.