Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SPD chce mimořádnou schůzi Sněmovny, kvůli Polčákově odměně

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opoziční hnutí ANO a SPD ani na druhý pokus nepřiměla Sněmovnu k tomu, aby se zabývala postupem europoslance STAN Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal. Věcí se zabývá i Česká advokátní komora (ČAK).

Sněmovna odmítla už v úterý hlasy koalice záležitost řešit na nynější schůzi, dnešní snahu o dodatečné zařazení na program schůze vládní kluby vetovaly. Předseda SPD Tomio Okamura poté oznámil, že se poslanci jeho hnutí pokusí ve věci svolat mimořádnou schůzi dolní komory.

Záležitost se snažila na program nynější schůze opětovně zařadit místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Dožadovala se stejně jako v úterý stanoviska ministerstva vnitra. Podle ní není zřejmé, za co by obce měly platit, když zákon o odškodnění dotčených obcí připravilo ministerstvo vnitra a Sněmovna jej schválila drtivou většinou. Předseda poslanců STAN Josef Cogan následně jménem všech pěti vládních frakcí doplnění programu vetoval.

"Pokusíme se svolat mimořádnou schůzi na toto téma," uvedl předseda SPD. V rámci kritiky vládních stran obvinil i premiéra Petra Fialu (ODS), že se k případu odmítl vyjádřit a seděl v jednacím sále "jako pecka". Fiala se už v úterý proti Okamurově vystupování ohradil. "Vy nemáte co vyzývat, abych vašimi ústy odpovídal na vaše otázky," reagoval na Okamurovu snahu tlumočit premiérova stanoviska.

Premiéra se dnes zastal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je nehorázné, aby se Okamura otíral o odvahu premiéra. "Vy ho tady nebudete školit, vy ho tady nebudete vyvolávat," vzkázal předsedovi SPD. Podle něj je možné premiérovi pokládat otázky během pravidelných čtvrtečních interpelací. Tento čtvrtek se jich ale Fiala nezúčastní kvůli jednání Evropské rady. "Pokud to někdo nepochopí, problém je na jeho straně, ne na straně premiéra," dodal.

Polčák měl podle serveru Seznam Zprávy dostat od čtyř obcí Zlínského kraje celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Europoslanec po vlně kritiky uvedl, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. Poskytnutí svých právních služeb nechá přezkoumat Českou advokátní komorou (ČAK).

Mluvčí ČAK Iva Chaloupková potvrdila, že se věcí zabývá už od pondělí. "K prověření postupu advokáta je, stejně jako v jiných případech, v rámci Česká advokátní komory příslušný její nezávislý kontrolní orgán – kontrolní rada," uvedla na dotaz ČTK bez dalších podrobností.

V úterý podal k ČAK kvůli věci podnět poslanec ANO Tomáš Helebrant. V dokumentu, který má ČTK k dispozici, mimo jiné uvedl, že je pro něj nepochopitelné, jaké právní služby měl Polčák obcím poskytovat. Zákon, který nárok na odškodnění obcím zakotvil, podle poslance přímo ministerstvu financí ukládal do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti převést stanovené částky na účty příslušných obcí.

Polčák také zveřejnil prohlášení starostů obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice a Bohuslavice nad Vláří. Odměnu, kterou pro Polčáka sami v uplynulých týdnech navrhli, označili za férovou a odpovídající. Podle STAN Polčák vzdáním se odměny vyvrátil podezření na střet zájmů.

Témata:  Svoboda a přímá demokracie Stanislav Polčák Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy