Koalice by se měla na způsobu konsolidace rozpočtu dohodnout nejpozději v prvním týdnu v květnu, Sněmovna by o něm měla začít jednat v červnu, dodal.

Česká televize (ČT) v neděli uvedla, že podle návrhu ministerstva financí by se měly nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent sloučit na 14 procentech, zároveň by se měly některé položky přesunout ze snížených sazeb do základních. Stanjura se dnes ohradil proti tomu, že by to byl návrh ministerstva financí nebo jeho samotného. Podle něj zveřejněné údaje představují analytické výpočty, na jejichž základě bude koalice posuzovat případné změny.

Stanjura zdůraznil, že ODS teprve sestaví stranické stanovisko k úpravě DPH. Očekává, že stejně se zachovají ostatní koaliční strany, následně budou hledat kompromis. Předpokládá, že se nakonec podaří najít řešení, které by podpořily všechny vládní strany.

Ministr zároveň dodal, že konsolidace státního rozpočtu se bude z větší části týkat výdajové strany. Jednotlivá opatření ale chce komentovat teprve ve chvíli, kdy se na nich koaliční strany shodnou.

Také premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že zveřejněné materiály ohledně DPH byly pouze pracovní podklady. Konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu chce zveřejnit jménem vlády zhruba za měsíc.

reklama