reklama

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Již dříve Stanjura řekl, že vzhledem k současné situaci neví, zda se podaří udržet letošní deficit rozpočtu pod 300 miliardami Kč. Dnes konkrétní částku neuvedl.

"Je to zatím půl na půl. Je otázka, zda upřednostnit rychlost nebo přesnější data," uvedl Stanjura k termínu předložení novely. Podle něj vláda musí předložit Sněmovně kvalitní návrh s co největší vypovídající schopností, aby pak nemusela na podzim předkládat další novelu. "Důležité je, abychom udělali co nejpřesnější odhady dodatečných výdajů. Čím později to uděláme, tak budeme vědět přesněji i příjmy z EU. Ve hře jsou obě varianty," dodal.

Ministerstvo financí na počátku dubna odhadovalo celoroční náklady na zvládnutí migrace z Ukrajiny na zhruba dvě miliardy eur, tedy přibližně 50 miliard korun. Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 345 203 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 1988. Cizinecké policii se přihlásilo 244 tisíc osob, 2252 jen za včerejší den.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině pak ministr uvedl, že bude potřeba urychlit nárůst výdajů na obranu tak, aby Česko dvou procent HDP dosáhlo dříve než v roce 2025. Letos by tak mohlo jít až 14 miliard korun navíc do rozpočtu obrany.

Stanjura k případné novele státního rozpočtu poznamenal, že její projednávání ve Sněmovně se bude řídit pravidly pro standardní zákony. V takovém případě jsou delší lhůty než u projednávání návrhu státního rozpočtu.

Ke konci dubna schodek státního rozpočtu stoupl na 100,1 miliardy korun z březnových 59,1 miliardy korun.