reklama

Představitelé vlády loni v květnu podle Hospodářské komory avizovali, že podnikatele a zaměstnance v souvislosti s koronavirovou krizí podpoří sumou 1,2 bilionu korun. Přímá podpora měla z této částky tvořit asi 90 miliard korun, pomoc přes daňové úlevy a odklady plateb měla činit přibližně 145 miliard korun. Podpora pro soukromý sektor se na loňském schodku státního rozpočtu, který byl 367,4 miliardy korun, podílela podle analýzy z 30 procent. Zaměstnancům bylo z veřejných rozpočtů v souvislosti s pandemií vyplaceno 27,6 miliardy korun.

Ze záručních programů COVID podnikatelé do poloviny prosince získali 40 miliard korun. To je podle Hospodářské komory zhruba pět procent vládou plánované záruční kapacity.

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na náhrady podnikatelům vynaložila 250 miliard korun. V oblasti přímých nákladů, které stát provozům zasažených v souvislosti s koronavirem hradí, patří do špičky Evropské unie, řekl minulý týden.

V souvislosti s pandemií funguje program na podporu zaměstnanosti Antivirus. Živnostníci mají nárok na tzv. kompenzační bonus, za říjen a listopad kvůli uzavřeným školám i na ošetřovné za dítě do deseti let.

Stát dále podnikatelům nabízí příspěvek na komerční nájem. Pro některá odvětví vláda vytvořila specifické programy pomoci. V lednu by měl začít příjem žádostí do nového programu cílící na všechny uzavřené provozovny.

reklama