Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

STEM pro CNN Prima News: Pavel by ve 2. kole prezidentské volby porazil Babiše

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel by ve druhém kole prezidentské volby porazil předsedu ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše se ziskem 57,6 procenta hlasů. Babiš by měl 42,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News, který televize zveřejnila dnes. Účast při volbách by podle modelu STEM činila 68 procent voličů.

Stabilních voličů je ale podle průzkumu jen 55 procent. Celkem 29 procent voličů je nerozhodnutých a 16 procent z dotázaných tvoří nevoliči. Větší část voličů - 44,9 procenta - však podle STEM výrazně či mírně upřednostňuje Pavla. Babiše naopak preferuje 34,1 procenta. Pokud by se zanedbala účast nerozhodnutých voličů, tak by zisk hlasů pro Pavla činil 57 procent a pro Babiše 43 procent.

"Většina voličů svoji volbu zopakuje, jen malá část přejde k protikandidátovi. Někteří zůstanou doma, jiní naopak k druhému kolu přijdou, i když u prvního kola nebyli," uvádí STEM. Podle průzkumu si 32 procent voličů vybralo svého kandidáta v prezidentských volbách už v době, kdy oznámil účast ve volbách. Asi čtvrtina lidí si vybrala favorita v posledním měsíci, další čtvrtina v posledním týdnu a 12 procent až v den voleb.

V průzkumech STEM z poslední doby Pavel soustavně vedl, a navíc postupně posiloval. Podle modelu pro druhé kolo z loňského 6. prosince by nad Babišem zvítězil se ziskem 53 procent, v modelu k letošnímu 3. lednu se ziskem 57 procent a v aktuálním modelu k 17. lednu s podílem asi 58 procent. Posledního průzkumu se zúčastnilo 2044 lidí.

Také průzkum agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi zveřejněný v sobotu favorizuje Pavla. Podle něj by Pavla určitě volilo 46 procent lidí a spíše ano sedm procent. Pro jeho protikandidáta Babiše by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů.

Témata:  Petr Pavel prezidentské volby 2023 průzkumy Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

2. září 2025 8:54

Zemřel kameraman František Němec (†92). Připomněla si ho i Česká televize

Zesnulý kameraman František Němec se proslavil působením v řadách Československé a České televize. Není proto divu, že zástupci veřejnoprávní televize si jej připomněli. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Emisní povolenky jako nová daň. Češi si mohou připlatit už od přespříštího roku

Nová daň z pohonných hmot a vytápění, kterou budou brzy i Češi platit, včera na burze ICE v Londýně stoupla na nový rekord. Termínový kontrakt na takzvanou emisní povolenku pro domácnosti s termínem vypořádání v prosinci 2027 se totiž vyhoupl na cenu 87,2 eura (viz graf burzy ICE níže). Taková cena by znamenala, že si Češi od roku 2027 připlatí třeba za pohonné hmoty, naftu a benzín, průměrně 6,20 Kč/l.