reklama

"Bohužel máme pozitivní nález u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě. Pracovala minulý týden na oddělení s 25 klienty. Ona i pracovníci, se kterými přišla do kontaktu, jsou v karanténě. Postupujeme podle připraveného krizového plánu v součinnosti s krajskou hygienickou stanicí," uvedl ráno Macura.

Domov se o onemocnění své pracovnice dozvěděl v pondělí v podvečer. "Udělali jsme změny tak, abychom tady měli lidi, kteří s ní nepřišli do kontaktu," uvedl Mariánek. Podle něj v zařízení aktuálně z 93 zaměstnanců chybí 11 pracovnic, které jsou v karanténně, a několik dalších, které musí zůstat doma s dětmi.

"Vytvořili jsme nový rozpis směn a čekáme, zda hygienici nepošlou do karantény další zaměstnance. V domově nám bude chybět personál v přímé péči, tedy lidé, kteří přímo zajišťují potřeby našich klientů. Budeme potřebovat pomoc," uvedl Mariánek.

Podle něj v zařízení už delší dobu fungují režimová opatření, jako je například pravidelné měření teploty. "Dobrá zpráva je, že nikdo z klientů zatím neměl teploty, ani příznaky. Ani nikdo ze zaměstnanců," uvedl Mariánek. Je ale nutné počkat na výsledky testů.

"V domově už byly otestovány desítky klientů a zaměstnanců. Výsledky z těchto stěrů budou k dispozici nejpozději ve středu ráno. Na jejich základě se s vedením Irisu dohodneme na dalším postupu, kterým budeme řešit personální situaci v domově, a budeme o něm informovat rodiny i veřejnost," uvedl Macura.

Otestováni byli klienti nejen z oddělení, na němž zaměstnankyně pracuje, ale také oddělení, kam chodila v případě personální nouze pomáhat. Stěr byl odebrán zaměstnancům ze stejného oddělení a směny, ale také těm, kteří byli s pracovnicí v minulém týdnu v kontaktu. "Členové odběrového týmu konstatovali, že zavedená opatření v domově jsou správná a vedení zařízení situaci nepodcenilo. Chci ocenit zaměstnance, že i s vědomím toho, že jedna z kolegyň je pozitivní na COVID-19 přišli do práce, aby se postarali o klienty," doplnil Mariánek.

Pracovnice podle ředitele do zařízení telefonovala v sobotu s tím, že se necítí dobře, a zůstala doma. Testy u ní prokázaly onemocnění COVID-19, průběh onemocnění má zatím mírný. Kraj rovněž podle Mariánka uvedl, že je připraven do zařízení přidat ochranné pracovní prostředky.

V Moravskoslezském kraji je evidováno 278 lidí s nemocí COVID-19. Kraj v pondělí apeloval na zaměstnance zařízení pro seniory i léčebny dlouhodobě nemocných, aby striktně dodržovali hygienická opatření a další nařízení. Hejtman připomněl, že největší riziko, že se onemocnění do těchto zařízení dostane, přináší právě pohyb personálu.

reklama