reklama

"Máme 68 klientů a pro očkování se rozhodlo 66 z nich," řekl šéf domova Marthahaus v Dessau-Rosslau Axel Peiler. Původně se sice nechtěli nechat naočkovat tři lidé, ale jeden z nich si to rozmyslel. "Učinil tak spontánně, když viděl, že takřka všichni si vakcínu přáli," dodal Peiler.

Očkování v Dessau-Rosslau začalo již dopoledne, kdy očkovací tým aplikoval látku zájemcům přímo na pokojích. Odpoledne pak před novináře předstoupily dvě obyvatelky, které souhlasily s naočkováním před médii. Jednou z nich byla 78letá Brigitte Friedrichová. "Očkovat jsem se nechávala vždy," řekla novinářům Friedrichová, která v domově žije tři roky.

Její zdravotní stav před očkováním krátce zkontrolovala lékařka. "Nemáte nějaké zdravotní potíže, které by očkování bránily? Neměla jste nyní chřipku?" dotázala se doktorka. "Nic mi není a cítím se dobře," odpověděla Friedrichová. Následovala dezinfekce levého ramene a krátký vpich, za zhruba minutu bylo hotovo.

Lékařka následně přistoupila k 77leté Marii Heppnerové, která si vybrala pro místo vpichu pravé rameno. Následovaly stejné otázky. Ani Heppnerová neměla žádné potíže, které by očkování znemožnily. Heppnerová s Friedrichovou po očkování zůstaly asi 15 minut sedět na místě pro případ, že by látku špatně snášely. Zemská ministryně zdravotnictví Petra Grimmová-Benneová to využila ke krátkému rozhovoru s naočkovanými ženami. Ministryně se mimo jiné zajímala, zda obě dostaly informace o tom, co za očkování dostávají.

Žádné komplikace u žen nenastaly, proto následně odešly do svých pokojů.

Očkování v domovech pro seniory považuje za prioritu nejen německá spolková vláda, ale také premiér Saska-Anhaltska Haseloff. "Tady musíme pomáhat, tady je hlavní fronta. Tady totiž hrozí největší nebezpečí, kdyby se zde nákaza začala šířit," uvedl premiér.

Ačkoli Haseloff označuje Dessau-Rosslau za místo, kde v Sasku-Anhaltsku očkování oficiálně začalo, s vakcinací již v sobotu započal domov pro seniory v sasko-anhaltském Halberstadtu. "To bylo tamní spontánní rozhodnutí, kampaň začala oficiálně až dnes," zdůraznil premiér.

Tamní okres se rozhodl začít očkovat v sobotu, neboť měl vakcínu již k dispozici. "Nechtěli jsme ten den promrhat, proto jsme hned začali," vysvětlila šéfka tamního štábu pro zvládání pandemie Karsten Fischerová.

Sasko-Anhaltsko, kde žije 2,2 milionu obyvatel, obdrželo v první vlně 9750 dávek, do poloviny února se pak očekává 175.000 dávek. Vakcíny pro Sasko-Anhaltsko jsou centrálně skladovány nedaleko zemské metropole Magdeburgu, ze které jsou dodávány do 14 zemských očkovacích středisek.

Německý ministr Jens Spahn počítá s tím, že v prvních dnech bude naočkováno asi 1,3 milionu obyvatel Německa, právě tolik vakcín od sdružení společností BioNTech a Pfizer má země do konce letošního roku obdržet. Do konce března by mělo mít Německo celkem 11 až 12 milionů dávek, což při nutnosti přeočkování vychází pro 5,5 až šest milionů obyvatel.

reklama