Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SZÚ: Varianty koronaviru z Číny jsou i v Evropě, naši imunitu neohrožují

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Varianty koronaviru, které se v současné době šíří v Číně, jsou i podle informací na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) i v Evropě, takže imunitu jejích obyvatel neohrožují. Evropské úřady proto neočekávají, že bude mít situace v Číně dopady na epidemiologickou situaci. SZÚ ale doporučuje cestující z Číny mající příznaky nákazy testovat.

"SARS-CoV-2 detekovaný ve vzorcích odebraných osobám cestujícím z Číny by měl být sekvenován, aby se určil typ varianty, a sekvenční data by měla být sdílena s mezinárodním společenstvím, aby bylo možné detekovat vznik nových mutací," uvedl SZÚ.

Lidé, kteří do Číny cestují, by si podle něj měly být vědomi toho, že riziko nákazy v zemi je v příštích několika měsících velmi vysoké. Doporučené je proto kompletní očkování s posilující dávkou nové bivalentní vakcíny.

Podle zprávy Evropského centra pro kontrolu nemocí (ECDC) dosáhl počet případů covidu-19 na území pevninské Číny maxima 2. prosince loňského roku. V posledních třech týdnech klesl, pravděpodobně ale také kvůli nižšímu počtu prováděných testů. Po prosincovém uvolnění země přestala počty nakažených zveřejňovat.

"Stále nejsou k dispozici spolehlivé údaje o případech onemocnění covid-19, hospitalizacích, úmrtích, jakož i o kapacitě a obsazenosti jednotek intenzivní péče v Číně. V nadcházejících týdnech je očekáván nárůst počtu případů SARS-CoV-2 a zvýšený tlak na zdravotnické služby v Číně kvůli nízké imunitě obyvatelstva a uvolnění nefarmaceutických intervencí," uvedl SZÚ.

Zástupci států Evropské unie ve středu doporučili, aby pasažéři leteckých společností měli na linkách z Číny do zemí EU před nástupem do letadla negativní test na covid-19 ne starší než 48 hodin. Řada světových zemí, včetně USA, Británie či Francie, již dříve oznámila, že bude test na koronavirus od cestujících z Číny vyžadovat. Dnes se k těmto zemím připojilo Švédsko, které je od ledna předsednickou zemí EU. Společný postup EU, na který se odvolává české ministerstvo zdravotnictví, ale zatím testy nezahrnuje.

Témata:  COVID-19 koronavirus Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy