Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Testování ve školách minulý čtvrtek dopadlo podobně jako v pondělí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Testování na covid-19 ve školách minulý čtvrtek skončilo s podobnými výsledky jako minulé pondělí. Metoda PCR potvrdila nákazu u 1187 žáků a 190 zaměstnanců škol. V pondělí to bylo 1236 žáků a 177 pracovníků škol. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Detailní rozbor podle něj ukázal, že přibylo nakažených ve středních a vyšších odborných školách. Rostoucí trend epidemie covidu-19 podle úřadu naznačují výsledky antigenního testování z tohoto pondělí. Pozitivní antigenní test mělo 4986 žáků a 499 učitelů, na výsledky ověřujících PCR testů se ale teprve čeká. Minulý týden potvrdila přesnější PCR metoda výsledky pozitivních antigenních testů v necelé polovině případů.

Testování z 6. ledna podle ministerstva odhalilo u žáků základních a středních škol v přepočtu na 100.000 lidí 96,5 případu nákazy a u pedagogů a zaměstnanců 108,9. V pondělí 3. ledna to bylo u žáků 97,4 případu na 100.000 testů a mezi pracovníky škol 96,2 případu na 100.000 osob. "Celkové výsledky obou kol jsou tedy srovnatelné, detailní rozbor dat ale ukázal na nárůst počtu záchytu na středních a vyšších odborných školách," uvedlo ministerstvo. Zatímco minulé pondělí tam PCR testy potvrdily 120,5 případu nákazy na 100.000 obyvatel, ve čtvrtek to bylo 148,4 případu na 100.000 obyvatel.

"První výsledky z testování dne 10. ledna ukazují další rostoucí trend, který je v tuto chvíli konfirmován metodou PCR," doplnilo ministerstvo. Pozitivní antigenní test podle něj vyšel 4986 žákům a 499 učitelům. Testování se konalo ve zhruba 5300 školách a týkalo se přibližně 1,5 milionu žáků a zaměstnanců škol.

Nejvíce nakažených zachytily testy podle úřadu zejména v Praze a ve Středočeském kraji, tedy v regionech, kde je podle hygieniků i nejvyšší podíl nakažlivější koronavirové varianty omikron v populaci.

Výsledky testování ve školách již dříve ukázaly, že používané antigenní testy nejsou moc spolehlivé. U výsledku z minulého pondělí potvrdila metoda PCR s laboratorním rozborem nákazu covidem-19 asi u třetiny antigenních testů, které vyšly ve školách pozitivní. Ve čtvrtek se podíl potvrzených testů zvýšil asi na dvě pětiny. V pondělí i ve čtvrtek tak nakonec kvůli nákaze skončilo v izolaci 0,1 procenta testovaných.

Ve středu podle dat ministerstva potvrdily laboratoře v Česku 11.452 případů koronaviru, o víc než polovinu víc než před týdnem. Z preventivních PCR testů koronavirus ukázala téměř desetina. Na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní připadá 478 nově nakažených, vyšší byla týdenní incidence naposledy před Vánocemi. Dál se snížil počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, je nejnižší od konce října.

Testování ve školách se podle opatření ministerstva konalo minulý a tento týden v pondělí a dnes, od příštího týdne se omezí na jednou týdně v pondělí. Povinné je pro neočkované i očkované i lidi po prodělání covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Související

Aktuálně se děje

20. června 2026 17:26

Ondřej Brzobohatý má ve sporu s Danielou novou taktiku

Není žádným tajemstvím, že Ondřej Brzobohatý se momentálně potřetí rozvádí, a to se současnou manželkou Danielou. Zatímco tentokrát vše probíhá v klidu, rozpad druhého manželství řeší hudebník dodnes. Syn slavného herce prozradil, jak moc se sporem s Taťánou Kuchařovou ještě osobně zabývá. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.