reklama

"Nelegální migraci se věnujeme intenzivně, i nadále budou ... kontroly a také akce na hraničních přechodech," uvedl ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil. Přestože se počet zajištěných lidí meziročně mírně zvýšil, byl znatelně nižší než v letech 2015 a 2016, kdy se Evropa potýkala s migrační vlnou. Tehdy policisté v kraji jen v roce 2015 zajistili bezmála 2000 lidí, kteří do země vstoupili nelegálně.

V případě takzvané tranzitní migrace šlo loni o 19 zajištěných lidí z Afghánistánu, 17 z Iráku a osm ze Sýrie. "Česká republika není jejich cílovou destinací, to jsou jiné státy. Máme záchyty na mezinárodních spojích zpravidla z Vídně či z Bratislavy nebo v rámci dálniční sítě," uvedl Tržil.

Například o prodlouženém červencovém víkendu policie zadržela tři migranty z Bangladéše. Upozornil na ně řidič nákladního auta, který viděl, jak jdou pěšky v odstavném pruhu na dálnici u Lanžhota na Břeclavsku.

"Později jsme zjistili, že jde o tři státní příslušníky Bangladéše, kteří cestovali ukryti v kamionu. Měli však hlad a žízeň, z kamionu tak během delší pauzy odešli po proříznutí plachty," uvedl tehdy policejní mluvčí Bohumil Malášek. Cílem mužů ve věku 17, 20 a 25 let bylo Německo. Za transport, o kterém neměl řidič tušení, zaplatili převaděči v Srbsku, uvedl mluvčí. Na základě mezinárodní smlouvy je policie předala na Slovensko.

Policie na severu Rakouska u hranic s Českou republikou zadržela v neděli 40 Afghánců. Dnes o tom informoval list Kronen Zeitung, který poukázal na to, že převáděči stále častěji využívají trasy přes Česko.

Dolnorakouský šéf sociální demokracie (SPÖ) Franz Schnabl se mezitím obrátil na spolkovou vládu, aby do pohraničí na pomoc policii vyslala vojáky, jako je tomu ve spolkové zemi Burgendland na pomezí s Maďarskem.

Na skupinu Afghánců, kterou tvořili mladí muži bez žen a dětí, upozornili řidiči, kteří migranty viděli u dálnice nedaleko dolnorakouského městečka Großkrut. Policie vychází z toho, že je zde vysadili pašeráci. Afghánci následně v alpské republice požádali o azyl.

Podle Schnabla z opoziční SPÖ je třeba, aby na ostrahu dolnorakouských vnějších hranic dohlížela armáda podle vzoru z východorakouského Burgendlandu. Zde podle současných plánů budou vojáci pomáhat v tažení proti pašerákům lidí přinejmenším do března 2020. Schnabl také vyzval Evropskou unii, aby vyřešila problém s migranty a aby zajistila bezpečnost unijních vnějších hranic.

reklama