reklama

Od čtvrteční půlnoci se počet případů covidu-19 zatím zvýšil o 34. Od počátku května se tak denní přírůstky drží pod stovkou. Podíl nově objevených nemocných na počtu testů se posledních šest dní držel pod jedním procentem, údaj za dnešek bude zřejmý v sobotu ráno poté, co ministerstvo zveřejní dnešní počet testů. O víkendech nebo státních svátcích ale zpravidla testů bývá méně.

Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku aktuálně 3386 nemocných. V nemocnicích bylo s nemocí covid-19 ke čtvrtku 258 pacientů, 46 z nich v těžkém stavu. Pod 50 jejich počet klesl poprvé od 27. března.

Případů nákazy je nejvíc v Praze, už víc než 1800. Následuje Moravskoslezský kraj s 1139 nemocnými. Naproti tomu na Vysočině se dosud nakazilo 178 a v Jihočeském kraji 179 lidí.

Jižní Čechy tak jsou na tom nejlépe podle počtu infikovaných na 100.000 obyvatel, který je nižší než 28. Nejpostiženější je v tomto ohledu Karlovarský kraj s více než 144 lidmi s prokázaným covidem-19 na 100.000 obyvatel.

V hlavním městě je také nejvíc úmrtí s touto nemocí, lékaři jich zde zaznamenali 90. S odstupem druhý je Moravskoslezský kraj se 40 zemřelými. Jediné úmrtí, což je mezi regiony nejméně, má nadále Zlínský kraj. Více než dvě třetiny zemřelých byli senioři ve věku od 75 let výše.

První tři případy nemoci covid-19 byly v Česku zjištěny 1. března, první úmrtí je z 22. března. Podle předběžných výsledků studie kolektivní imunity, které byly zveřejněny ve středu, je v české populaci velmi nízký počet nakažených covidem-19, pohybuje se kolem jednotek promile. Při studii se testovalo v Praze, Brně, Litoměřicích a na Olomoucku.

reklama