Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Troubky měly obrovské štěstí. Záplavy se jim vyhnuly

V Olomouckém kraji proběhly přípravy na velkou vodu. (14.9.2024)
V Olomouckém kraji proběhly přípravy na velkou vodu. (14.9.2024)
Foto: Jakub Jurek / INCORP images

Hasiči, vojáci a dobrovolníci v Troubkách na Přerovsku měli náročnou noc, během které posilovali improvizovanou hráz v oblasti Panská louka, aby ochránili obec před větším záplavovým rizikem. Úsilí desítek lidí pomohlo zabránit většímu rozlití toku.

Obyvatelé Troubek, kteří byli v neděli evakuováni na základě rozhodnutí Krizového štábu, se v pondělí začali vracet domů. Podle Miroslava Čočka, velitele zásahu přerovských hasičů, evakuace probíhala řízeně a skončila kolem osmé hodiny večer.

Někteří lidé opustili oblast sami, jiní využili ubytování na zimním stadionu v Přerově, zatímco část obyvatel evakuaci odmítla a zůstala v obci, uvedl server Deník.

Když v průběhu večera hladina řeky Bečvy nebezpečně stoupla, byly prováděny kontroly hrází na polích. V noci se zjistilo, že hráze prosakují, a tak bylo nutné je rychle zpevnit pomocí pytlů s pískem, kterých bylo použito asi tři sta.

Bečva kulminovala nad ránem a k rozlití vody do obce naštěstí nedošlo. Obyvatelé Troubek se v pondělí vrátili do svých domovů, když bylo jasné, že nebezpečí pominulo.

Krizový štáb se rozhodl pro evakuaci na základě modelových předpovědí, které naznačovaly, že by Bečvou mohlo protékat až 700 kubických metrů vody, což by odpovídalo podobné situaci jako při povodních v roce 2010. Nejprve byla evakuace dobrovolná, ale později byla nařízena plošně.

Starosta Martin Frgala vysvětlil, že rozhodnutí o evakuaci bylo pečlivě zváženo po konzultaci s odborníky a na základě nestandardního vývoje povodně.

V pondělí odpoledne už byla na Bečvě zrušena varování třetího a druhého stupně povodňové aktivity, přičemž hladina řeky v Dluhonicích dosahovala 380 centimetrů a platil první povodňový stupeň. 

Obec Troubky se v roce 1997 stala symbolem ničivých povodní, kdy byla nejvíce zasaženou obcí. Velká voda tehdy zničila na 150 domů a připravila o život devět lidí. Muselo být strženo 335 stavení a polovina z 2000 místních obyvatel přišla o střechu nad hlavou.

V Troubkách nad Bečvou ale zažili lidé povodně již dvakrát. Dosavadní protipovodňová ochrana, která zahrnuje navýšení terénu, je podle starosty Martina Frgala navržena na ochranu proti dvacetileté až padesátileté vodě.

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzvali občany, aby dodržovali výzvy k evakuaci. V Karlovicích aktuálně zasahuje vrtulník, který zachraňuje obyvatele z domů, kde odmítli evakuaci, uvedl Rakušan na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise. 

Podle Rakušana je preventivní evakuace lepší než čekat na zásah záchranářského vrtulníku za nepříznivých podmínek, protože záchranáři mají mnoho dalších kritických míst, kde je jejich přítomnost potřeba.

Rozsáhlé evakuace proběhly v Krnově, Opavě, Českém Těšíně a Bohumíně. Rakušan upozornil, že další evakuace budou pravděpodobně nutné i v jiných ohrožených oblastech. Hasiči, policie a záchranáři mají jako prioritu záchranu životů, řekl Rakušan a dodal, že materiální pomoc pro odříznuté oblasti bude doručena co nejdříve.

Témata:  Olomoucký kraj povodně září 2024

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy