Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump i Biden mají další triumf v primárkách

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Americký prezident Joe Biden a jeho předchůdce Donald Trump naplnili očekávání a zvítězili v úterních prezidentských primárkách ve státě Michigan. Listopadový přímý souboj obou politiků je tak podle všeho na spadnutí.

Bidenovi čelil v demokratických primárkách kongresman Dean Phillips, jeho jediný soupeř v boji o nominaci do listopadových voleb. Trump opět soupeřil v republikánských primárkách bývalou velvyslankyni USA při OSN Nikki Haleyovou, porazil ji o více než 30 procentních bodů.

Exprezident Trump je v boji o republikánskou nominaci suverénní, už dříve vyhrál ve čtyřech primárkách ve státech Iowa, New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína, ačkoliv v posledně jmenovaném byla Haleyová v minulosti guvernérkou.

Podle AP je jen otázkou času, než jediná Trumpova vyzyvatelka odstoupí z boje. Před časem však oznámila, že o hlasy republikánských voličů chce usilovat až do "super úterý" 5. března, kdy proběhnou primárky souběžně v 15 státech.

I úřadující prezident Biden s přehledem zvítězil ve všech dosavadních primárkách. Američané proto očekávají, že v listopadových volbách se bude opakovat souboj osobností z předchozích voleb.

Témata:  Donald Trump Joe Biden USA

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy