Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Učit se lze i jinak. Odborníci přišli s neotřelou výzvou pro školy i rodiče

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Děti mohou řadu školních znalostí získat venku na čerstvém vzduchu, připomíná nová výzva pro učitele a rodiče. Podílelo se na ní brněnské školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka s dalšími podobnými pracovišti. Výzva upozorňuje na to, že pro děti není zdravé, aby seděly celý den ve třídě nebo u počítače. I venku mohou tvořit, bádat a poznávat.

Výzva čerpá ze zkušeností posledních týdnů, kdy školy vyučovaly převážně distančně přes různé on-line platformy. Pro děti to znamenalo nutnost trávit čas u počítače nebo tabletu.

"Plnohodnotnou výuku je přitom možné absolvovat také venku, tedy off-line. Je důležité, abychom dětem pomohli propojit vědomosti s reálným světem. Výuka je pak pro ně smysluplnější," uvedla pedagožka Petra Koppová z Lipky.

Pedagogové z ekologických středisek připravili pro učitele i rodiče devět tipů. Mezi ně patří například mezipředmětové úkoly, které uvedou téma do souvislostí, dále volitelné úkoly nebo hodnocení sebe sama. Základní principy iniciativy Učíme se venku může využít kterákoli škola nebo organizace, která tvoří program on-line kroužků či jiných akcí pro děti a mládež.

"Odložme na chvíli učebnice a dávejme dětem takové úkoly, které je nepošlou zpátky před obrazovky, ale třeba do kuchyně, dílny, knihovny rodičů nebo do lesa a na architektonicky zajímavá místa v okolí," uvedl Martin Kříž z ekocentra Chaloupky.

Podle Petra Daniše ze vzdělávacího centra Tereza se u dětí, které chodí ven jen zřídka, zvyšuje riziko obezity, slabší imunity a horšího psychického zdraví. "Naopak díky kontaktu s přírodou jsou děti zdravější, mají lepší náladu, zlepšuje se jim pozornost a soustředění," řekl Daniš.

"Připadá nám vhodné, aby každé dítě bylo venku alespoň hodinu denně, ať už během školních hodin nebo přestávek. Naším cílem není, aby se všechno učilo venku. Jde nám hlavně o to ukázat, že některé věci se vyloženě hodí učit venku, jiné se při troše dobré vůle dají stejně dobře učit venku jako vevnitř," doplnil.

Témata:  děti koronavirus (coronavirus) COVID-19 zdraví Brno školství

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.