Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci z Ukrajiny žijí hlavně v malých bytech, hotelech a ubytovnách

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády
Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády
Foto: FREE Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN

Většinou v menších bytech, hotelech a ubytovnách žijí v Česku uprchlíci z Ukrajiny. Uvádí to průzkum, který dnes zveřejnila společnost PAQ Research. Lidé, prchající před ruskou invazí, se podle ní často v bydlení potýkají s nedostatkem prostoru, svobody a soukromí. V hotelech a ubytovnách mají například podle průzkumu v polovině případů sdílené toalety, většinou nemají vlastní kuchyň a více než ve čtvrtině případů nemají v bydlení možnost svobodně přicházet a odcházet.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Česko od té doby vydalo lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou přes 400.000 víz dočasné ochrany. Část uprchlíků mezitím zemi zase opustila. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před týdnem řekl, že nyní je v Česku méně než 300.000 uprchlíků z Ukrajiny. Podle průzkumu PAQ Research žije 54 procent běženců ve stísněných podmínkách, kdy mají k dispozici méně než šest metrů čtverečních obytné plochy na osobu.

Pouze čtvrtina ukrajinských uprchlíků v Česku žije ve standardním bydlení s dostatečnou obytnou plochou a vlastním sociálním zařízením, uvádí průzkum. Téměř polovina běženců bydlí v bytech a domech, které nedosahují kvality standardního bydlení, a asi třetina jich zůstává v nebytových zařízeních, mezi které patří hlavně hotely a ubytovny. V ubytovnách je 16 procent uprchlíků a v hotelech devět procent.

Celkově mají jen dvě třetiny uprchlíků v bydlení k dispozici vlastní toaletu, více než polovina vlastní kuchyň a 84 procent má k bydlení vlastní klíč, takže může svobodně přicházet a odcházet. V nebytových zařízeních je situace horší. Třeba vlastní klíč má jen 28 procent uprchlíků, kteří v nich bydlí. Polovina běženců v nebytových zařízeních sdílí toalety s ostatními obyvateli a pouze minimum má vlastní kuchyň.

Stát by měl podle PAQ Research podporovat hlavně standardní bytové bydlení pro uprchlíky, protože ubytovny a podobná zařízení nahrávají sociálnímu vyloučení. "Stát by měl podporu bydlení podmínit minimálními standardy kvality. Může jít právě o rozsah obývané plochy a přístup k sociálnímu zařízení," sdělila jedna z autorek průzkumu Martina Kavanová.

Vláda nabízí za poskytnutí bydlení zdarma pro uprchlíky z Ukrajiny příspěvek při poskytnutí bytu 5000 až 15.000 korun na měsíc podle počtu ubytovaných a při ubytování v pokoji 3000 až 9000 korun. Podpora by podle PAQ Research měla pokračovat minimálně do konce roku. “Měla by být ale spíš degresivní. Může jít o 5000 Kč na první osobu, ale jen například 12.000 Kč za tři osoby," uvedl ředitel PAQ Research a sociolog Daniel Prokop. "Podpora by se taky měla vztahovat pouze na dosud nevyužívané byty a části domu, aby nedocházelo k omezení nabídky pro českou populaci," doplnil.

Průzkumu se zúčastnilo přes 3700 uprchlíků z Ukrajiny ze 1300 domácností. Firma PAQ Research průzkum prováděla od 20. června do 13. července ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo 13. července studii zahrnující informace o více než 50.000 uprchlících z Ukrajiny. Podle ní 44 procent běženců tvoří ženy v aktivním věku, 35 procent děti, čtyři procenta senioři a zbývajících 17 procent muži v aktivním věku. Asi 44 procent dotázaných bydlí v místních solidárních domácnostech a čtvrtina v nájmu. Na ubytovnách je 15 procent uprchlíků a v hotelech a penzionech desetina. Více než polovina uprchlíků v aktivním věku má v Česku práci.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy