Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady zpřesňují přehledy nákladů na zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

přesněné přehledy nákladů spojených se zvládáním uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské vojenské invazi by měla ministerstva zpracovat do 21. června. Půjde o už vynaložené peníze a o výhled výdajů do budoucna, uvedl na dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru o migrační strategii ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Vládní dokument o strategických prioritách řešení přílivu ukrajinských běženců z poloviny dubna předpokládal celkovou částku 54 miliard korun.

"Máme jasně definované náklady spojené s realizací opatření, které teď procházejí aktualizací, a 21. června budeme mít aktualizovaný přehled nákladů spojených s ukrajinskou migrační krizí za jednotlivé resorty," řekl Rakušan.

Ve strategii z poloviny dubna se uvádí, že vynaložení nejvyšší částky, 18 miliard korun, se předpokládalo pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerstvo školství očekávalo náklady 12 miliard korun a například ministerstvo pro místní rozvoj pět miliard korun.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 368 551 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1008. Cizinecké policii se přihlásilo téměř 289 tisíc osob, dalších 1968 jen za včerejšek. 

Reálně pobývá v zemi podle informací z výboru 280.000 až 300.000 uprchlíků. Ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček zdůraznil, že jejich přesný počet není možné určit.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní chystá podle svých zástupců příspěvky na mzdové náklady zaměstnavatelům, kteří vytvoří nové pracovní pozice v místech, kde jsou volné kapacity ve školách. Program by mohl být podle nich vyhlášen příští týden a měl by napomoci dobrovolnému přesunu části uprchlíků z nejvíce zatížených míst, kterými jsou hlavně Praha a Středočeský kraj.

Práci si v Česku našlo zhruba 70.000 běženců a jejich počet roste podle zástupců ministerstva práce každý den asi o 1500. Lidé s dočasnou ochranou podle nich dávají přednost spíše pracovním dohodám. Pojistné se nyní odvádí ze zhruba 45 procent pracovních vztahů, dříve to byla pětina. Představitelé ministerstva také bez bližších podrobností oznámili, že se připravuje další změna v pětitisícové humanitární dávce. Ukrajinští běženci by měli mít v budoucnu stejnou podporu jako čeští občané.

Témata:  uprchlíci Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy