Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA podle Blinkena neumožní Íránu vyvinout jadernou zbraň

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu.

Blinken mluvil o íránském jaderném programu na konferenci organizace American Israel Public Affairs Committee (AIPAC), kde podle izraelského deníku Haaretz zdůraznil, že Íránu nesmí být dovoleno se dopracovat k jaderné zbrani.

"Nestane se to za dohledu prezidenta Bidena," vzkázal šéf americké diplomacie a podotkl, že současná administrativa nadále hodlá působit na poli diplomacii tak, aby zabránila Íránu vyvinout jaderné zbraně.

MAAE zároveň v pondělí podle TVP ostře odmítla nařčení ze strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že podlehla íránskému tlaku a snížila své standardy vyšetřování dřívějších jaderných aktivit Teheránu.

Agentura se ve spolupráci s americkými tajnými službami domnívá, že Írán pracoval na vzniku jaderných zbraní do pozastavení programu v roce 2003. Teherán odmítá jakákoliv obvinění, že na vývoji jaderných zbraní pracoval.

Témata:  Antony Blinken Írán jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

26. května 2026 14:05

Agáta Hanychová hledá jednu věc. Možná by se našla u Ornelly Koktové

Napětí mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou v poslední době utichlo, ale rozhodně zcela neopadlo. Důkazem je nejnovější spor, který se týká ocenění jejich někdejší spolupráce. Kam se poděla cena za úspěšný podcast? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy