Očkování začalo minulý týden. "Lidé bez domova jsou skupinou obyvatelstva, která dosud nedosáhla na možnost nechat se očkovat. Mnohdy kvůli tomu, že se nezdržují na jednom místě a nespolupracují s žádnou ze stacionárních institucí, které sociální služby města nabízí," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Podle ní však Brno disponuje sítí sociálních kurátorů i zařízeními příspěvkových i neziskových organizací pro lidi v sociální krizi. Všechny tyto služby se zaměřují na práci s lidmi přímo v terénu. "Pracovníci tak mohli získat informace o zájmu o očkování a vysvětlili svým klientům jeho výhody. Prvních 81 dávek vakcíny Moderna již bylo aplikováno a v očkování se bude pokračovat druhou dávkou v předem určeném intervalu," řekla Vaňková.

Cílem akce je zvýšit proočkovanost všech skupin obyvatelstva, a tím zabránit šíření nemoci v komunitách lidí bez domova. "Jako motivaci sociální kurátoři nabídli klientům stravenku v hodnotě 75 korun, za druhou dávku dostanou padesátikorunovou stravenku. V případě jednodávkové vakcíny očkovaní obdrží stravenku 80 korun," uvedla Obalilová.

Podle náměstka primátorky Roberta Kerndla zbyly společnosti Podané ruce, která očkuje s mobilním týmem, vakcíny s krátkou dobou expirace. "Nabídla nám je k využití a díky rychlé reakci sociálních pracovníků se podařilo připravit první očkovací akci. Ta proběhla v očkovacím centru v Bohémě a setkala se s pozitivními ohlasy," uvedl Kerndl.

Už ve středu podle něj bude mobilní tým očkovat zájemce v prostorách oddělení sociálních kurátorů na Křenové 20, a to jednodávkovou vakcínou Janssen společnosti Johnson & Johnson. Spolupráce se Společností Podané ruce je naprosto bezproblémová, i proto, že její pracovníci mají bohaté zkušenosti s lidmi v sociální krizi, dodal Kerndl.