Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Českém Švýcarsku zbývá dohasit 50 hektarů

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku
Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku
Foto: HZS Ústeckého kraje

Hasiči zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 50 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba o 1000 hektarů větší oblast. Počet hasičů u požáru se snížil na 630. Drony s termokamerami dnes ráno objevily několik ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Hasiči pracují na jejich uhašení. Ohniska jsou malá a dál se nešíří. Hasiči to dnes uvedli na twitteru. Požár lesního porostu vypukl před 19 dny.

"V akci je 630 hasičů s 250 kusy techniky. Budeme předávat další část území národnímu parku. A podle plánu budeme redukovat některé hasicí odřady z jiných krajů," doplnili hasiči.

Jakou lokalitu dnes hasiči správě parku předají, rozhodne dopoledne velicí štáb. Mluvčí hasičů Martina Götzová uvedla, že dnes odjede domů zhruba 150 mužů z kraje Vysočiny, Jihočeského, Jihomoravského, Plzeňského a Karlovarského kraje.

Správa parku zatím převzala oblast nedaleko obce Janov, část území severozápadně od Vysoké Lípy a část plochy na východ od Pravčické brány. Správa musí zajistit dobrovolné hasiče, kteří budou na místa dohlížet kvůli hrozbě vzniku nových ohnisek.

Potřebují nejméně 15 jednotek dobrovolných hasičů. Pokud bude pokračovat zásah hasičů v Českém Švýcarsku podle předpokladu, měli by hasiči předat správě parku poslední část požářiště do pátku.

Témata:  požár lesa u Hřenska

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.