Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je bez proudu na 75.000 odběratelů, nejvíce jich na jihu Moravy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší situace je na jihu Moravy, kde bouře způsobila největší škody. V okolí Hodonína, Břeclavi a Vyškova nemá elektřinu přes 40.000 odběratelů. Vyplynulo to z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové pro ČTK a mluvčího společnosti EG.D ze skupiny E.ON Romana Šperňáka pro Českou televizi (ČT).

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na twitteru doplnil, že nejvíce postižené jsou na Hodonínsku a Břeclavsku zejména obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, Moravská Nová Ves.

Energetici z EG.D dnes ráno evidovali podle Šperňáka na celém svém distribučním území, kam vedle jižní Moravy patří mimo jiné Olomoucký či Zlínský kraj, 42 poruch na vedení vysokého napětí a přes 70.000 odběrných míst bez proudu. ČEZ má 11 poruch na vedení vysokého napětí, přičemž bez elektřiny je přes 5000 odběratelů. Dodávky proudu byly přerušeny na Vsetínsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku nebo v okrese Praha - západ, řekla ČTK Holingerová.

Šperňák ČT řekl, že Hodonínsko a Břeclavsko je bez proudu od čtvrtečního večera, kdy se oblastí prohnalo tornádo. Poruchy na dodávkách proudu na Vyškovsku se k tomu přidaly v noci po bouřce. Nejčastějším důvodem poruch jsou stromy popadané do elektrického vedení, někde silný vítr potrhal i samotné vodiče, což se podle Šperňáka stává ojediněle.

Energetici pracují podle Šperňáka na co nejrychlejší obnově dodávek proudu, přesný termín obnovy podle něj ale nelze říci. ČEZ obnovení dodávek proudu předpokládá podle Holingerové během dnešního dopoledne.

Témata:  elektřina energetika ČEZ

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.