Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na twitteru doplnil, že nejvíce postižené jsou na Hodonínsku a Břeclavsku zejména obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, Moravská Nová Ves.

Energetici z EG.D dnes ráno evidovali podle Šperňáka na celém svém distribučním území, kam vedle jižní Moravy patří mimo jiné Olomoucký či Zlínský kraj, 42 poruch na vedení vysokého napětí a přes 70.000 odběrných míst bez proudu. ČEZ má 11 poruch na vedení vysokého napětí, přičemž bez elektřiny je přes 5000 odběratelů. Dodávky proudu byly přerušeny na Vsetínsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku nebo v okrese Praha - západ, řekla ČTK Holingerová.

Šperňák ČT řekl, že Hodonínsko a Břeclavsko je bez proudu od čtvrtečního večera, kdy se oblastí prohnalo tornádo. Poruchy na dodávkách proudu na Vyškovsku se k tomu přidaly v noci po bouřce. Nejčastějším důvodem poruch jsou stromy popadané do elektrického vedení, někde silný vítr potrhal i samotné vodiče, což se podle Šperňáka stává ojediněle.

Energetici pracují podle Šperňáka na co nejrychlejší obnově dodávek proudu, přesný termín obnovy podle něj ale nelze říci. ČEZ obnovení dodávek proudu předpokládá podle Holingerové během dnešního dopoledne.