Hasičský záchranný sbor ČR nejprve kolem půl šesté odpoledne informoval, že eviduje přes 140 požárů. K 20. hodině už jich bylo 162, z toho přes 90 v přírodním prostředí.

Většina požárů zasáhla polní nebo travní porost, stohy nebo posekaná strniště. Zaznamenáno bylo také několik zahoření v lesním porostu. "Svědčí to o tom, že v okolním prostředí panuje velké sucho. Buďte maximálně opatrní a vyvarujte se použití otevřeného ohně v přírodním prostředí," vyzvali hasiči.

Výstraha Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů se nejprve od pátečního poledne týkala části Čech. Od sobotní 12. hodiny se rozšířila na celou republiku.

Doporučení meteorologů jsou následující. Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích. Cigaretové nedopalky by neměly končit na zemi. Meteorologové také apelují na dodržování místních vyhlášek a zákazů a na úsporné hospodaření s vodou.

K nejhoršímu lesnímu požáru v historii České republiky došlo minulý rok v létě v oblasti Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Policie na jaře oznámila objasnění případu, zadrženému hrozí v případě prokázání viny až 15 let za mřížemi.