Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku přibylo 140 případů covidu, ve světě je už přes 20 milionů nakažených

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v pondělí přibylo 140 pozitivních testů. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře onemocnění covid-19 u 18.494 lidí, z nich 13.017 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 5088 lidí.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

Denní nárůst potvrzených případů nákazy se minulý týden ve všedních dnech pohyboval od pondělních 209 až po pátečních 323 pozitivních testů, což byl třetí nejvyšší nárůst od začátku epidemie v Česku. V sobotu a neděli pak stejně jako o minulém víkendu klesl přírůstek nakažených pod 200. Zároveň se ale stejně jako o předchozích víkendech prudce propadl počet provedených testů, a to ze zhruba sedmi až osmi tisícovek ve všedních dnech jen na 5159 v sobotu a 2740 v neděli. Nedělní podíl nově nakažených na množství testů tak po dvou týdnech přesáhl čtyři procenta.

Nejpostiženějším regionem zůstává Frýdecko-Místecko, počet zaznamenaných případů covidu-19 za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel tam ale klesá. Zatímco podle pondělních podvečerních údajů to bylo 82 lidí, podle posledních údajů ministerstva je to 61 nakažených. Následuje Klatovsko s téměř 36 případy a Kolínsko s 24 případy. Přes 20 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel mají ještě město Praha a okresy Praha-východ, Prachatice a Příbram.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v pondělí mapu regionů podle míry rizika nákazy covidem-19, tedy takzvaný semafor. Jako regiony se zvýšeným rizikem byly na mapě uvedeny jen město Praha a okres Frýdek-Místek, které jsou na zeleném stupni, prvním ze tří. Ostatní regiony jsou na semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejichž pracovníci shromažďují oficiální údaje z celého světa. S nemocí covid-19, kterou virus způsobuje, je aktuálně v součtu všech národních statistik spojováno na 733.000 úmrtí.

Známí nakažení v posledních týdnech přibývají tempem zhruba 250.000 za den, tedy nejrychleji od vypuknutí pandemie. Hranici deseti milionů podle Reuters globální bilance přesáhla 28. června.

Denní počty hlášených obětí i při rekordních statistikách nákaz zůstávají nižší než v dubnu, kdy vrcholily epidemie v západní Evropě či v americkém státě New York. Tehdy se průměrný denní přírůstek světového součtu přes dva týdny držel nad 6000 úmrtími, zatímco v posledních dnech byl těsně pod touto hranicí.

Zemí s nejvyššími počty nově odhalených infekcí se v posledních dnech stala Indie, která čtyřikrát za sebou ohlásila více než 60.000 nových případů. Desetitisíce nakažených hlásí každý den také ve Spojených státech a v Brazílii, přičemž tyto dvě země a Indie dohromady evidují přes deset milionů případů. Skutečný počet lidí, kteří se tam nakazili koronavirem, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší, neboť u velké části infikovaných se nákaza projevuje nanejvýš mírnými symptomy, zatímco jiným působí vážné zdravotní problémy.

Nákazy ve světě rychle přibývají i v důsledku nepříznivého vývoje v Evropě, kde se řada zemí po uvolnění karanténních opatření potýká s rozmachem epidemie. Státy Evropské unie podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dohromady denně oznamují 10.000 až 15.000 nových případů.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus při pondělním brífinku uvedl, že pandemii lze dostat pod kontrolu, ale jedině tehdy, budou-li vlády přijímat opatření na zmírnění přenosu SARS-CoV-2 uvnitř populací. "Můj vzkaz je naprosto jednoznačný: potlačovat, potlačovat, potlačovat virus," citoval jej zpravodajský web BBC.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Česká republika Ministerstvo zdravotnictví USA Brazílie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.