reklama

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech. Čtvrtý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. 

Dál, byť zatím jen o setiny, roste takzvané reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Nyní je téměř 1,09, zatímco k neděli bylo 1,02 a den poté stouplo na 1,05.

Od březnového začátku epidemie se v ČR koronavirem nakazilo 556.927 lidí, vyléčilo se téměř 490.000 z nich. Aktuálně je v zemi přibližně 58.000 nakažených, většina má mírný průběh. S covidem-19 bylo v úterý hospitalizováno 4324 lidí, jejich počet klesl proti pondělí jen mírně. V těžkém stavu je 550 z nich. Oproti vrcholu druhé vlny epidemie na přelomu října a listopadu je to skoro dvakrát méně.

Podle dat je v celé republice asi 21.500 lůžek s možností podávat kyslík, volných je jich momentálně 28 procent. Lůžek intenzivní péče pro covidové i necovidové pacienty je v ČR přes 3800, obsazené jsou nyní víc než tři čtvrtiny. Například ventilátorů je volných skoro 90 procent a přístrojů ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve, víc než polovina.

Do statistik od úterního rána přibylo dalších 100 úmrtí. Celkem zemřelo s koronavirem 9136 lidí. Denní počty zemřelých se v posledních dnech většinou drží pod stovkou. Na pondělí připadá 79 obětí, na úterý zatím 50. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Na začátku listopadu umíralo s covidem denně i více než 200 lidí.

Rizikové skóre PES se dlouho drželo na 57 bodech. V neděli ale vzrostlo na 62 bodů a od pondělí je na 64 bodech, hlavně kvůli zvýšení reprodukčního čísla nad jedna a rostoucí pozitivitou testů. Čtvrtý stupeň pohotovosti začíná od 61 bodů. Pokud je index rizika PES tři a více dnů vyšší než úroveň současného stupně pohotovosti, měla vláda podle metodiky PES přechod na vyšší stupeň zvážit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pondělí po jednání vlády řekl, že ministerstvo zatím nenavrhuje přechod do čtvrtého stupně.

Zároveň ale ministerstvo ode dneška částečně zpřísnilo opatření oproti krokům daným tabulkou opatření PES pro třetí stupeň. Restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů. Po celý den je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti, na trzích se nesmí prodávat alkohol i občerstvení.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje vytrvale několik dní. Už od čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15.000 případů, klesaly.

Nejpostiženějším regionem je v současnosti Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 512 nakažených na 100.000 obyvatel. Relativně nejlépe na tom naopak je Českokrumlovsko se 109 a sousední Českobudějovicko se 112 nakaženými na 100.000 obyvatel.

reklama